Věznice Alcatraz. Popelnice plná „nejprohnilejších jablek“, ve které se Al Capone naučil hrát na kytaru

Velká popelnice v Sanfranciském zálivu, do níž každá federální věznice odhazuje svá nejprohnilejší jablka. Tak kdosi charakterizoval alcatrazské vězení. Káznice na ostrově Alcatraz byla známá jako Ďáblův ostrov strýčka Sama a vězni jí přezdívali Hellcatraz, přičemž slůvko hell neznamená nic jiného než peklo. Toto peklo bylo oficiálně uzavřeno 21. března 1963.

Jeden z bývalých zaměstnanců věznice prohlásil, že si připadal jako ošetřovatel v zoologické zahradě, protože tu s lidmi bylo zacházeno jako se zvířaty. A mnozí zajatci Alcatrazu si radši vzali život, než aby živořili v jeho zdech. Jiní hned po příchodu začali přemýšlet, jak se odsud dostat. Podle oficiálních záznamů věznice se ale během 29 let jejího provozu nepodařilo uprchnout vůbec nikomu.

Doplavat z ostrova na dva kilometry vzdálenou pevninu v ledové vodě a navzdory silným proudům, v nichž se občas proháněli velcí bílí žraloci, se jevilo jako zhola nemožné. Přesto se o to mnozí pokusili.

Al Caponemu dovolili založit kapelu

Někteří naopak čas za mřížemi využili k tomu, aby se naučili něčemu novému. Třeba slavný šéf chicagské mafie Al Capone zvládl za čtyři roky v alcatrazském lapáku hru na kytaru, bendžo a mandolu. Za dobré chování mu bylo dokonce dovoleno založit kapelu.

Jak dopadli neznámější uprchlíci, jaký byl denní režim v nejobávanějším nápravném zařízení v USA a k jakému účelu slouží Alcatraz dnes? Na tyto i mnohé jiné otázky odpoví další pokračování Příběhů z kalendáře.

autoři: Jan Kovařík , Jitka Novotná , Filip Lukeš
Spustit audio

    Související

    Nejposlouchanější

    Více z pořadu

    E-shop Českého rozhlasu

    Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

    Václav Žmolík, moderátor

    ze_světa_lesních_samot.jpg

    Zmizelá osada

    Koupit

    Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.