Kůže si pamatuje všechny vaše prohřešky. Odmění vás třeba nechtěnou hyperpigmentací

24. září 2015

Při hyperpigmentaci kůže se v určitých úsecích objeví výrazně tmavší zóny, hnědé skvrnky. Nejčastěji kolem čelisti nebo nad horním rtem.

„Hnědé skvrny se objevují v různých tvarech a velikostí. Jsou hlavně v místech trvale nekrytých, tedy na obličeji, na hřbetech rukou, na krku, dekoltu,“ říká primářka Ústavu lékařství a kosmetiky Miroslava Pelechová.

Letní měsíce, kdy je sluneční svit intenzivnější, pak lehce vaši dispozici „probudí“. Ale spouštěčů může být víc, třeba některé léky (antikoncepce, psychiatrické diagnózy), těhotenství, laktace. „Navíc i některé lidské fototypy reagují na slunění citlivěji. Spouštěčem je ale hlavně UV a UVB, tedy sluneční záření,“ dodává.

Novinka: zesvětlující krém

Pokud léky, které mohou hyperpigmentaci podporovat vysadit nemůžete, je tady naštěstí ještě možnost použít zesvětlující krém. „Ale jen u masivních, ošklivých projevů, které vás handicapují pro normální život.“ Obsahuje čtyřprocentní hydrochinon, je pouze na lékařský předpis, ale zaplatíte si ho sami. Pojišťovny lék nehradí.


Něco málo z lidské anatomie: Na kůži máte tři stratum basale, v základní části epidermis pak určitý počet melanocytů. Nejsou ale rozloženy rovnoměrně, v obličeji je jich nejvíc. Každý melanocyt zásobuje tvorbou pigmentu zhruba 30 až 40 keratinocytů. Počet melanocytů máme pro celý život stálý. To, co se mění, je způsob jejich reakce.

Kůže má počítadlo

Vaše kůže si opravdu dobře pamatuje, pokud jste ji v mládí nebo dětství vystavili sluníčku a spálili se. „Nepotěším vás, ale kůže si pamatuje opravdu všechny vaše prohřešky z mládí.“ Dá se přirovnat k počítadlu, které sčítá vaše slunění, působení UV záření. A nejde jen o opálení a následné zhnědnutí kůže. Je tam vliv i na imunitní reaktivitu kůže.“

Pomůže opalovací krém?

Určitě ano. Největší ochranný faktor jaký dnes u nás můžete koupit, má číslo 50. Ale i dítě si na sluníčku hrát může, jen byste měli sáhnout po fyzikálním filtru, dát mu sluneční brýle, čepičku a negrilovat ho v exponovaných hodinách. Dokonce existuje oblečení s ochranným faktorem.


Nepatřím do klubu, který by vám doporučil, že mezi 11 a 16 hodinou je skvělé ležet pasivně na slunci. To příroda rozhodně nevymyslela. A právě při takovém chování se vám počítadlo přímo roztočí.

I lékařce se prý líbí hnědá, opálená kůže, ale některé fototypy by se sluníčku měly vyhnout velkým obloukem.

„Pokud jste světlý fototyp, v rodině měl někdo s kůží vážné problémy, a ještě k tomu máte kůži bohatě pigmentovanou, tak se sluníčku prostě vystavovat nesmíte. Krém s padesátkou na víčku vám jen usnadní běžný život, ale ne že se budete smažit na sluníčku!“

Ostatní záznamy poraden najdete v iRadiu v Dopoledni s Dvojkou.

autoři: lup , Jolana Voldánová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.