Kulturní antropoložka Kateřina Mildnerová: Albín není považován v Africe za lidskou bytost

16. červenec 2024

Tématu, kterému se teď věnuje, je albinismus v Africe. „Tamní společnost vnímá albíny jako zdroj prokletí a duchy, kteří neumírají,“ vysvětluje kulturní antropoložka. Existují úspěšní albíni, kteří by šířili osvětu? Co je pro ně nejefektivnější pomocí? Jaká byla její profesní dráha? Kdy se dostala do Afriky na výzkum? Jaký vztah mají tamní lidé k čarodějnictví?

„Albín není považován v Africe za lidskou bytost.“ Výjimky ale existují. „V oblasti státu Benin jsou albíni naopak uctíváni v rámci tradičního náboženství woodoo a skrze něj jsou integrováni do společnosti,“ vypráví Kateřina Mildnerová.

Kateřina Midlnerová

„Je to ale výjimka. V ostatních státech jsou diskriminováni, stigmatizováni a odmítáni společností. Ba co víc, jsou také rituálně vražděni, mrzačeni a unášeni,“ vysvětluje kulturní antropoložka z Univerzity Palackého v Olomouci. Momentálně se společně s mozambickým fotografem Antoniem Cossou věnuje projektu Born different, který má za cíl zvýšit povědomí o diskriminaci lidí s albinismem v Africe.

„Usilujeme o to, aby albíni byli vnímáni jako lidé, kteří si nezaslouží příkoří. Přesto, i když se lidé dozví, že je to zdravotní postižení, kulturní stereotyp přetrvává a předává se z generace na generaci,“ uzavírá kulturní antropoložka Kateřina Mildnerová v Blízkých setkáních.

autoři: Vasil Fridrich , eh
Spustit audio

Související