Krejčovství. Od ucha jehly až po textilní velkoprůmysl
Na dnešní den připadá výročí založení prvního krejčovského cechu v Čechách. Téma, možná na první pohled nezajímavé, skýtá mnohé nečekané příběhy. Napsala Krista Nebeská.
Ty jsou rozložené v čase více než sedmi století. Od časů, kdy bylo oblečení zhotovováno pouze ručně až po tovární výrobu textilního velkoprůmyslu. Od nevrlého krále Rudolfa s krajkovým límcem pod bradou po elegantní lehkost módy dvacátých let. Jsou to příběhy inovace a lidské vynalézavosti, citu pro krásu a podnikavého ducha.
Ve znaku byly nůžky, jehla a špendlík
Krejčovský cech je prvním založeným cechem v českých zemích a je dobré zmínit, že u nás odstartoval krejčovskou tradici, trvající do dnešních dnů. Ve svém erbovním znaku má tento cech vyobrazeny krejčovské nůžky s bodcem mezi čepelemi, jehlu a špendlík - nástroje, které doprovází toto řemeslo až do současnosti, bez ohledu na inovace a novinky.
Hrdinou dalšího dílu Příběhů z kalendáře bude profesor, kterému slávu přinesl román Jméno růže.
V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 12. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.
Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače
Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.
Související
-
Krejčovské řemeslo je jako sochařina, tvrdí krejčová Lenka Čeřovská
Velkou inspirací byla krejčové její babička, která jí naučila šít. I když cesta Lenky Čeřovské k vysněné krejčovině nebyla přímá, už skoro 25 let se věnuje tomuto řemeslu.
-
Ženy tří republik: Arnoštka Roubíčková, dámská krejčová, která vytvořila skutečný módní dvůr
Modelový dům Arnoštka Roubíčková v Paláci Koruna na pražském Můstku patřil v době první republiky mezi nejvýznamnější pražské módní salóny.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.