Kouzelník funguje i na mladé, mne si ruce televizní režisér František Polák
Je legendou televizní zábavy. Stojí za takovými skvosty jako Možná přijde i kouzelník, Televarieté, Abeceda, Šance, Jsou hvězdy, které nehasnou.
Jeho pořady se pořád reprízují. „Jsem rád, že to přežilo. Kouzelník je starý 30 let a zabírá i u mladých,“ svěřil se Aleši Cibulkovi v Blízkých setkáních. V jednom z dílů si on sám zahrál Louise Amstronga. „Vystudoval jsem trubku a skladbu. Deset let jsem se živil jako muzikant a projel celou Evropu.“ I když nastoupil do televize, pořád psal písničky. Ty nejznámější vyjdou na CD. Bude tam i Věra Špinarová, která v pořadu Ring volný nazpívala zadní stranu tramvajového lístku.
V manželství jsem měl štěstí
„Odešel jsem z branže, když moje žena dostala mozkovou mrtvici a vzal jsem si ji domů. Považuji to za nejlepší, co jsem v životě udělal, prožili jsme spolu krásné tři roky,“ vzpomíná František Polák.
Jeho manželka Milena byla i jeho asistentkou a její jméno najdete například v titulcích Nemocnice na kraji města. „Prožili jsme spolu 53 let. Byli jsme spolu doma, v práci, pořád. A já říkal: měl jsem štěstí. Měli jsme stejný humor a těšili se na sebe.“
Se kterými slavnými zpěváky spolupracoval? Jaké hity napsal? Mění se vkus publika? Co znamená František Polák pro Vladimíra Hrona? Více uslyšíte ze záznamu.
Související
-
Jan Jirák: Televize nahradila krb a spojovala rodinu. Dnes sedíme v koutě s vlastním přístrojem
Po desítkách let se rituální role televize oslabuje. Čím to je?
-
Lukáš Hejlík: Seriál je fabrika. Jsem hrdější na věci, které sám vymyslím
Proč odešel z Ordinace v růžové zahradě? Čím dokáže sejmout každého puběrťáka? A proč se i se svou Gastromapou nepovažuje za food kritika? Celý rozhovor ve videu.
-
Scenáristka Marie Terezie: Několikrát mě napadlo, co by tomu ta nebožačka říkala
Mirka Zlatníková žertem říká, že je tiskovou mluvčí Marie Terezie. TV projektem věnovaným habsburské panovnici se zabývala 10 let. Stala se z toho doslova posedlost.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.