Knír jako zbraň
Samcům jednoho druhu žab naroste v době páření ostrý „knír“. Kanadští vědci prokázali, že slouží jako zbraň v soubojích o hnízdo a přízeň samic.
U většiny obojživelníků jsou samice větší než samci. Opačný jev najdeme obvykle u těch druhů, kde spolu samci bojují o přízeň samiček. K druhům, u kterých samci přerůstají samice, patří pablatnice trnitá (Leptobrachium boringii) z jihozápadní Číny. Během rozmnožovací sezony samcům na horním rtu naroste „knír“ tvořený 10 až 16 ostny z keratinu, které jsou ostré asi jako špička dobře ořezané tužky. Na konci sezony pak ostny odpadnou. Logicky se tak nabízí teorie, že knír představuje zbraň, kterou samci využívají ve vnitrodruhových soubojích.
Aby ji potvrdili, po dvě sezony sledovali biologové z kanadské Guelphské univerzity pablatnice skvrnité v jejich přirozeném prostředí. V únoru a březnu se samci přesunuli z lesů k vodním tokům, v nichž si vybrali kameny v rychle tekoucí vodě. Tady strávili několik týdnů, během kterých odháněli své soky a čekali na samičku, která by do hnízda ke kameni nakladla svá vajíčka. Vědci zaznamenali celkem čtrnáct soubojů, v nichž samci použili ostny na rtu jako zbraň proti jinému samci. K žádnému úmrtí nedošlo, ale v kůži mnohých žab zanechal knír hluboké rány.
Jakmile samice pablatnice skvrnité naklade vajíčka, přenechá starost o jejich další osud samci, který je bedlivě střeží až do doby, kdy se z nich vylíhnou pulci. Analýza mikrosatelitní DNA prokázala, že v mnoha případech se stará i o potomstvo jiného samce, který mu za zády oplodnil snůšku jeho samičky.
Zdroj: PLOS ONE
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.