Kniha Deník Věrky Kohnové se autorky Jany Poncarové úzce dotýká. „Přechovávala ho moje prateta“
Novou knihu napsala spolu s historikem Jiřím Sankotem. „Je to příběh židovské dívenky, která nepřežila válku. Deník si psala jen půl roku předtím, než zahynula,“ přibližuje autorka. Jak se od novinařiny dostala k psaní beletrie? Proč píše o ženách? Chodí na hřbitovy? Jaké jsou reakce čtenářů na Deník Věrky Kohnové? Píše si sama deník? Na čem teď pracuje?
„Bylo to smutné psaní, ale chtěli jsme ukázat tu dobu,“ svěřuje se Jana Poncarová, které se Věrčin příběh osobně dotýká. „Před pár lety jsem se dozvěděla, že deník přechovávala moje prateta a nedalo mi to spát.“
„Deníček už byl jednou publikovaný, ale byly to jen Věrčiny zápisky. Šla jsem za Jiřím (Sankotem) a řekla, abychom se to pokusili vydat znovu a říct, jak Kohnovi bydleli před válkou a co se s nimi dělo potom,“ přibližuje spisovatelka tvůrčí proces.
„Věrka měla možnost si deník psát jen půl roku, ale psala si zajímavé věci a zanechala svědectví o zpřísňování restrikcí vůči židovskému obyvatelstvu. Chtěla jsem za ní také říct i to, co Věrka už nemohla, tedy jak to bylo potom.“
V autorce téma rezonovalo o to víc, že v době, kdy na knize pracovali, začala válka na Ukrajině. „Uvědomila jsem si, že se válka opět dotkne dětí,“ uzavírá Jana Poncarová.
Související
-
Třetí díl Šikmého kostela letos nevyjde, oznamuje nažhaveným čtenářům autorka Karin Lednická
Je spisovatelkou a tváří letošního knižního festivalu v Ostravě. „Nemyslím, že doba si žádá jen lehkonohá témata. Zájem o celospolečenská témata je celosvětový,“ chválí.
-
Jak jeho způsob uvažování ovlivnila léta v emigraci? Vysvětluje novinář a spisovatel Karel Hvížďala
Žurnalistika musí provokovat znalostmi a odstraňovat mlhu, ve které žijeme, říká novinář a spisovatel Karel Hvížďala. Jak jeho způsob uvažování ovlivnila léta v emigraci?
-
Pavel Kosatík: Snaha o korektnost v dětské literatuře? Děsím se, kam až to může zajít
Pozdvižení vyvolala snaha o korektnost v díle autora dětské literatury Ronalda Dahla. Ze všech jeho knih bylo například vyškrtnuto slovo tlustý. Kam až může cenzura zajít?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.