Jak jeho způsob uvažování ovlivnila léta v emigraci? Vysvětluje novinář a spisovatel Karel Hvížďala
Žurnalistika musí provokovat znalostmi a odstraňovat mlhu, ve které žijeme, říká novinář, dramatik a spisovatel Karel Hvížďala. Co jsou ty vůbec nejkrásnější zážitky, které si hýčká z doby dětství? Jak jeho způsob uvažování ovlivnila léta v emigraci? Kterého ze dvou knižních rozhovorů s Václavem Havlem si cení víc? A jak v literatuře úročí své okouzlení hudbou?
Související
-
Arnošt Lustig mě kvůli knize seřval, vzpomíná se smíchem spisovatel Karel Hvížďala
Píše knihy rozhovorů a klíč k tomu, koho osloví, je jednoduchý. „Jsou to kamarádi 50 let,“ prozrazuje novinář v Blízkých setkáních.
-
Host: Karel Hvížďala, publicista, spisovatel
Kam podle něj směřuje naše společnost? Jak se proměnila česká média za posledních třicet let? A co všechno odhalila covidová krize? Moderuje Šárka Bednářová.
-
Václav Havel namluvil ke knize Dálkový výslech 14 hodin. Potom v ní tak škrtal, že ji sám přepisoval
V poslední době mu vyšly tři knihy, o kterých říká, že je to pozdní sběr. Mezi nimi i 12. vydání knihy Dálkový výslech. Těch výslechů ale Karel Hvížďala udělal víc.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.