Václav Havel namluvil ke knize Dálkový výslech 14 hodin. Potom v ní tak škrtal, že ji sám přepisoval, vzpomíná Karel Hvížďala
V poslední době mu vyšly tři knihy, o kterých říká, že je to pozdní sběr. Mezi nimi i 12. vydání knihy Dálkový výslech. Těch výslechů ale Karel Hvížďala udělal víc. Třeba s Pavlem Landovským.
Právě znovu vychází Dálkový výslech v nové grafické úpravě. Jde o knihu rozhovorů s Václavem Havlem. Poprvé vyšla v roce 1986, když byl Karel Hvížďala v exilu v Německu. Psaní prý bylo v době totality dobrodružné.
Původně měl Václav Havel odpovídat na otázky písemně, ale Karel Hvížďala došel k závěru, že by kniha trvala léta. Korespondence probíhala tajně, přes diplomatickou poštu.
Dálková intimita
„Domluvili jsme se proto, že mu pošleme magnetofon a on se s mými otázkami zavřel ve vypůjčeném bytě na Vinohradech. Namluvil mi 14 hodin,“ vzpomíná novinář.
Nahrávka byla úžasná v tom, že na pásku bylo slyšet všechno: jak se Václav Havel rozčiluje nebo jak si zapaluje cigaretu a šoupe židlí. „Byla to dálková intimita.“
Titul vymyslela Olga
Karel Hvížďala pak mluvené slovo přepsal a složil do knihy. Přes diplomatickou poštu ji nechal dopravit do Prahy. Václav Havel s ní pak odjel na Hrádeček a tolik v ní škrtal, že celý text musel znovu sám přepsat.
Naše mediální krajina je neúplná. Chybí tady prestižní noviny.
Karel Hvížďala
„Titul vymyslela Olga Havlová. Když si to přečetla, řekla: To není interview, to je výslech. A Havel prý k tomu dodal: Na dálku,“ popisuje autor.
Lanďák
Kdo zná Pavla Landovského z jeho komických rolí, neřekl by, že to byl hloubavý člověk. Ale Karel Hvížďala, který s ním napsal knihu rozhovorů, ho znal celá léta. Jak říká, drby z natáčení by ho s ním nebavilo dělat. „Každý den jsme natáčeli a byla to zábavná práce.“
Ta skutečná ale nastala, když to přepsal a zjistil, že to není ono. „Problém byl v tom, že on byl zvyklý hrát. Takže bylo těžké převést jeho projev do psaného jazyka tak, aby to mělo šťávu. Přepisoval jsem to desetkrát. On to pak ani nepoznal a řekl mi, že to tak dobře nadiktoval.“
Jak se dělá rozhovor
Málokdo ví, jak těžké je natočit dobrý rozhovor. Z Karla Hvížďaly mluví letitá zkušenost, když říká, že je třeba pozorně poslouchat a nebát se opustit připravené otázky.
„Příprava je vždycky trochu falešná. Vyplývá z obrazu, který si člověk během ní udělá o tom, koho se bude ptát. Musí zvítězit zvědavost a snaha přiblížit se co nejvíc skutečné podobě zpovídaného partnera.“
Co si myslí o českých médiích? Co jim chybí? O čem jsou jeho další knihy? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
Václava Havla lidi ocení, až jim bude hůř, říká jeho bývalá mluvčí Eda Kriseová
V 90. letech byla spolupracovnicí a mluvčí Václava Havla. Taky o něm vydala monografii. Přes 30 let cvičí jógu a cestováním si rozšiřuje svět.
-
Ivan Kraus: Havel se řadí mezi osobnosti typu Gándhí nebo dalajláma
Od úmrtí Václava Havla uplynuly tři roky. Jeho poslední cesta se tehdy stala téměř národní pietou. Spisovatel Ivan Kraus vzpomíná na Havla pouze v dobrém.
-
Václav Havel řekl o mé knize, že neví, jestli je to literatura, vzpomíná Tereza Boučková
Její vysněnou profesí bylo divadlo. Rodinná politická anamnéza jí ale nedovolila vstup na DAMU. Přesto si umělecké sklony udělaly v jejím životě cestičku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.