King C. Gillette. Vynálezce holicích strojků věřil v socialismus
Otcem moderních holicích strojků pro mokré holení byl americký vynálezce a podnikatel King C. Gillette. Je po něm pojmenována žiletka, ačkoli ji nevynalezl, ale pouze zdokonalil. Muž, jehož předkové z otcovy strany byli francouzští hugenoti, se narodil 5. ledna 1855 ve Fond du Lac ve Wisconsinu, ale vyrůstal v Chicagu. Firma Gillette, kterou založil, funguje dodnes v duchu jejího dlouholetého sloganu „To nejlepší, co může muž dostat.“
Na konci 19. století byly v kurzu pečlivě upravené kníry a hladce oholené tváře. Pro muže to znamenalo chodit dvakrát až třikrát týdně k holiči, anebo se doma pouštět do nebezpečné ekvilibristiky s břitvou. Navíc břitvu bylo třeba pokaždé nabrousit koženým obtahovacím řemenem.
Když je žiletka tupá, jednoduše vyhoďte
Ani vynález bezpečnostních strojků nepřinesl kýžený komfort v péči o vousy. Poměrně drahé žiletky se rychle otupovaly a bylo třeba je také brousit. A byl to právě King C. Gillette, koho napadlo, že levná žiletka, která by se po ztupení jednoduše vyhodila a vyměnila za novou, by se mohla dobře prodávat. V roce 1901 sestrojil funkční model strojku a 2. prosince si ho nechal patentovat.
Zajímavé je, že ještě než se King C. Gillette stal továrníkem s milionovými zisky, byl utopickým socialistou. V roce 1894 mu vyšla kniha The Human Drift, ve které nastínil vizi, že veškerý průmysl by měla převzít jediná korporace vlastněná veřejností, a navrhoval, aby všichni obyvatelé USA žili v obřím městě zvaném Metropolis poháněném Niagarskými vodopády.
Další zajímavosti o panu Gillettovi a jeho vynálezu uslyšíte v další epizodě Příběhů z kalendáře.
Další Příběhy z kalendáře poslouchejte online na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas.
Související
-
Emil rytíř Škoda. Koupil továrničku s třiatřiceti dělníky a vybudoval impérium
Emil Škoda, český podnikatel, strojní inženýr, vysokoškolský pedagog a politik. Muž, který vybudoval mamutí podnik s více než čtyřmi tisíci zaměstnanci.
-
André-Jacques Garnerin. Vynálezce padáku a průkopník parašutismu si při prvním seskoku vymkl kotník
Psal se 22. říjen 1797. André-Jacques Garnerin v pařížském parku Monceau vzlétl v proutěném koši svého vodíkového balonu. Pak přeřízl lano, spojující koš s balonem.
-
Vladimír Jiří Rott. Od šroubku po lokomotivu aneb Život majitele slavného železářství
Rott dodá vše! Tímto sloganem lákal ve 30. letech minulého století Vladimír Jiří Rott do svého obchodního domu nedaleko Staroměstského tisíce davy zákazníků.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka