King C. Gillette. Vynálezce holicích strojků věřil v socialismus

Otcem moderních holicích strojků pro mokré holení byl americký vynálezce a podnikatel King C. Gillette. Je po něm pojmenována žiletka, ačkoli ji nevynalezl, ale pouze zdokonalil. Muž, jehož předkové z otcovy strany byli francouzští hugenoti, se narodil 5. ledna 1855 ve Fond du Lac ve Wisconsinu, ale vyrůstal v Chicagu. Firma Gillette, kterou založil, funguje dodnes v duchu jejího dlouholetého sloganu „To nejlepší, co může muž dostat.“

Na konci 19. století byly v kurzu pečlivě upravené kníry a hladce oholené tváře. Pro muže to znamenalo chodit dvakrát až třikrát týdně k holiči, anebo se doma pouštět do nebezpečné ekvilibristiky s břitvou. Navíc břitvu bylo třeba pokaždé nabrousit koženým obtahovacím řemenem.

Když je žiletka tupá, jednoduše vyhoďte

Ani vynález bezpečnostních strojků nepřinesl kýžený komfort v péči o vousy. Poměrně drahé žiletky se rychle otupovaly a bylo třeba je také brousit. A byl to právě King C. Gillette, koho napadlo, že levná žiletka, která by se po ztupení jednoduše vyhodila a vyměnila za novou, by se mohla dobře prodávat. V roce 1901 sestrojil funkční model strojku a 2. prosince si ho nechal patentovat.

Zajímavé je, že ještě než se King C. Gillette stal továrníkem s milionovými zisky, byl utopickým socialistou. V roce 1894 mu vyšla kniha The Human Drift, ve které nastínil vizi, že veškerý průmysl by měla převzít jediná korporace vlastněná veřejností, a navrhoval, aby všichni obyvatelé USA žili v obřím městě zvaném Metropolis poháněném Niagarskými vodopády.

Další zajímavosti o panu Gillettovi a jeho vynálezu uslyšíte v další epizodě Příběhů z kalendáře.

Další Příběhy z kalendáře poslouchejte online na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas

Spustit audio

Související