André-Jacques Garnerin. Vynálezce padáku a průkopník parašutismu si při prvním seskoku vymkl kotník
Psal se 22. říjen roku 1797, když André-Jacques Garnerin v pařížském parku Monceau nastoupil do proutěného koše svého vodíkového balonu a vznesl se s ním do výšky kolem devíti set metrů. Naposledy pohlédl k Zemi, kde se tísnil početný dav přihlížejících lidí, svědků jeho odvážného činu. Francouzský dobrodruh přeřízl lano, spojující koš s balonem.
„Ve chvíli, kdy jsem se rozhodl přeříznout provaz, který mě držel mezi nebem a Zemí, změřil jsem svým okem ten obrovský prostor, který mě dělil od zbytku lidské rasy,“ popsal Garnerin později památný okamžik. Přeřízl lano, a zatímco balon pokračoval v letu vzhůru, proutěná gondola, v níž se vzduchoplavec nacházel, se rychle řítila dolů.
Svůj kaskadérský kousek přežil
Všem se ulevilo, když se nad ní po chvíli rozprostřel padák. Koš s Garnerinem prudce poletoval ze strany na stranu, div, že z něj vzduchoplavec nevypadl. Navíc po dopadu na zem se gondola tažená padákem znovu odrazila do vzduchu a než znehybněla, byla ještě nějakou dobu vláčena po zemi. Tvrdé přistání způsobilo, že si Garnerin vymkl kotník, ale jinak přežil svůj kaskadérský kousek bez zranění, a stal se tak prvním parašutistou na světě.
Jaký osud stihl vynálezce padáku Andrého-Jacquesa Garnerina? Koho okouzlil svým odvážným činem? A jakým způsobem se do historie parašutismu zapsal slovenský zedník Štefan Banič? Odpovědi na tyto otázky uslyšíte v Příbězích z kalendáře.
Další Příběhy z kalendáře poslouchejte online na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas.
Související
-
Host: Mark Rahbani, profesionální parašutista
Odkud vzal své exotické jméno? Kolik v životě absolvoval seskoků? Už se mu někdy neotevřel padák? A dá se parašutismem uživit? Moderuje Marie Retková.
-
Louis Blériot. Přelétl kanál La Manche se svým letadlem Blériot XI
Louis Blériot, muž s odhodláním létat. Stál u zrodu pravděpodobně první letecké výrobní společnosti na světě. Přelétl kanál La Manche. Zemřel 2. srpna 1936.
-
Umberto Nobile. Konstruktéra vzducholodí proslavila jejich ztroskotání
Umberto Nobile, italský vzduchoplavec a konstruktér vzducholodí Norge, Italia a mnoha dalších, se narodil v jižní Itálii ve městě Lauro do rodiny úředníka.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.