Vladimír Jiří Rott. Od šroubku po lokomotivu aneb Život majitele slavného železářství
Rott dodá vše! Tímto sloganem lákal ve 30. letech minulého století Vladimír Jiří Rott do svého obchodního domu nedaleko Staroměstského tisíce davy zákazníků. Pod jednou střechou nabízel zhruba sedmdesát tisíc druhů zboží. Denně se v jeho obchodním domě v centru Prahy prodalo zboží, které by zaplnilo sedm železničních vagónů. Potřebujete kolečko do hodinek? Máme. Slečna se bude vdávat a potřebuje výbavu? Není problém, jen račte. Úspěch firmy ale rozhodně nebyl zadarmo.
Vladimír Jiří Rott se narodil 8. října 1885 v Praze a jeho otec ho odmalička připravoval na vedení rodinného podniku. Stejně postupoval v případě jeho staršího bratra Ladislava. Jako by tušil, že zemře v poměrně mladém věku, a sourozenci se vedení firmy ujmou krátce po dvacátých narozeninách. Náročného úkolu se však nezalekli. Pak ale Ladislav nečekaně zemřel a všechno zůstalo na Vladimírovi, který podnik nasměroval do éry největšího rozkvětu. Jeho dědeček Vincent, který obchod v roce 1840 založil, by jistě jen uznale pokýval hlavou.
Rodina Rottů patřila mezi mecenáše umění
Členové rodiny Rottů se počítali mezi velké české vlastence a mecenáše umění. Významně třeba přispěli ne stavbu Národního divadla. Slavný je i jejich obchodní dům na Malém náměstí v Praze, který je vyzdobený freskami od Mikoláše Alše a jehož průčelí dodnes zdobí nápis V. J. Rott.
Po roce 1948 emigroval Vladimír Jiří Rott do USA a jeho obchodní dům zabral stát. Za oceánem pak Rott coby uznávaný ekonomický expert pracoval pro americkou vládu a posledních několik let život strávil ve Švýcarsku, kde v roce 1965 zemřel.
Další Příběhy z kalendáře poslouchejte online na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas.
Související
-
Waltrovka: Naše kdysi největší továrna na letadlové motory ve střední Evropě
Průkopník českého motorismu a průmyslník Josef Walter se vyučil nástrojářem v továrně na mlýnské stroje a jízdní kola. Ve 24 letech si na pražském Smíchově otevřel dílnu.
-
869. schůzka: Textilní baron
Na dlouhé cestě 19. stoletím potkáváme za pouhý jeden kalendářní rok nesrovnatelně více lidiček, lidí, ba i osobností, než jsme jich měli tu čest míjet za celá desetiletí.
-
884. schůzka: Sedlář, lakýrník, kočárů zhotovitel
Někdy v polovině 19. století se kopřivnický rodák Ignác Šustala (který zde přišel na svět 6. prosince roku 1822) vypravil do nedalekého Nového Jičína na zkušenou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka