Když se malé děti začnou učit cizí jazyk, tak ani neví, že je cizí, ujišťuje učitel Broňa Sobotka

22. listopad 2022

Je nadšeným učitelem angličtiny z Brna. „Angličtina se stává globálním jazykem a já mám radost, že celý svět je najednou jedna vesnice a můžeme spolu sdílet naše radosti a starosti.“ Co je čengliš? Je žák, kterého nikdy anglicky nenaučil? Co je Broňův pivní test? Přizpůsobuje metodiku žákům? Je lepším učitelem rodilý mluvčí? Co je nejlepší pro věčné začátečníky? Jsou vtipné doslovné překlady?

Čím dřív se člověk začne učit cizí jazyk, tím líp. „Malé děti se nestresují z toho, že nerozumí. Roční dítě nerozumí ani když na něj mluvíte česky. Ve chvíli, kdy se začne učit cizí jazyk, tak vlastně ani neví, že je cizí. Pro ně je to všechno nové, stejně jako čeština.“

Ale v žádném věku prý není pozdě. „Říct si, že je na to člověk starý, je skvělá výmluva, ale není to překážka. To je jeden z mýtů a mě baví je bořit. Jsou lidi, kteří se naučili anglicky v sedmdesáti, v osmdesáti,“ ujišťuje Broňa Sobotka.

Do angličtiny se zamiloval, když kdysi pracoval v krachující fabrice. „Říkal jsem si, že nemám práci, ale mám čas, tak bych se mohl něco naučit. Třeba angličtinu. Našel jsem starou knihu Angličtina pro jazykové školy a najednou z toho byla velká láska,“ popisuje pedagog svoje začátky.

autoři: Tereza Kostková , eh
Spustit audio

Související