Expedice za proměnami češtiny
Víte, kolik je na světě jazyků? Jejich přesný počet nebyl dosud zjištěn, ale odhady se pohybují kolem 7 tisíc. Čím je jazyk současných školáků a studentů nejvíc ovlivněn? Z čeho nové výrazy čerpají? Existuje mezigenerační jazyková bariéra? Expedici povedou lexikoložka Michaela Lišková z Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR, jazykovědec Michal Křen z Ústavu českého národního korpusu Filozofické fakulty UK a profesorka Ivana Doležalová z New York University of Prague.
Jazyky se dnes rozdělují do tzv. rodin, jejichž členové jsou příbuzní a pocházejí ze stejného prajazyka. Největší a nejprozkoumanější je rodina indoevropských jazyků, do které patří jazyky slovanské, románské, germánské, balkánské, řečtina, dále indoíránské jazyky atd.
Mohla by čeština zaniknout?
Tyto jazyky se postupně vyvíjeli v oblastech Eurasie z předpokládaného indoevropského prajazyka. I proto se 26. září slaví Evropský den jazyků. Z iniciativy Rady Evropy jsou evropské jazyky připomínány od roku 2001.
Jak si dnes stojí čeština v rámci evropských jazyků? Do jaké míry ji ovlivňuje angličtina, sociální sítě, počítačové hry a rapová kultura? Mohla by jako jazyk jednoho dne úplně zaniknout, nebo odolá všem tlakům a vlivům větších jazyků?
Související
-
Jazyk československý. Takový jazyk neexistoval
Jazyk československý se stal jazykem státním a to díky vydání jazykového nařízení. Šlo o prováděcí předpis k ústavnímu jazykovému zákonu z roku 1920.
-
Je náš jazyk i díky zdrobnělinám výjimečný? Odpovídá Martin Prošek, ředitel Ústavu pro jazyk český
Proč zdrobněliny používáme a jaké mají místo ve slovní zásobě češtiny? Jak se zdrobněliny v našem jazyce tvoří?
-
Tajemství znalosti jazyků: Proč se někdo učí cizí jazyk snáz? A jak na nové jazyky reaguje mozek?
Někdo přechází z jednoho jazyka do druhého, jiný se cizí jazyk nikdy nenaučí. V čem tkví tajemství lidské schopnosti učit se jazyky? A jak na nové jazyky reaguje náš mozek?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.