Když noc byla delší než den aneb Zázrak zvaný Lidická hrušeň. Poslechněte si příběh s mystickým tajemstvím
Byl 10. červen 1942 a Lidice ovládla ohnivá apokalypsa. Uprostřed hrůzy, podobající se Dantovu peklu, stála ona. Němá svědkyně běsnění, která se rovněž nevyhnula zničení. Přesto jako jediný ovocný strom přežila a stala se symbolem znovuzrození. Poslechněte si příběh lidické hrušně v pátrání Stanislava Motla.
Související
-
Ležáky ve stínu Lidic. Smrti unikly jen dvě malé dívky, které byly poslány na převýchovu do Německa
Osm domů a jeden mlýn. Jen tak malá byla osada, kterou běsnění nacistů vymazalo z mapy. Ležáky zaplatily za hrdinstvích svých obyvatel cenu nejvyšší. Proč byly zničeny?
-
„Zabití Heydricha mělo smysl. On by jinak vraždil dál,“ říká dosud žijící lidická žena
Kvůli atentátu přišla o otce i kamarády. A tři roky strávila v koncentráku. Přesto je o správnosti vojenské akce proti prominentnímu nacistovi skálopevně přesvědčena.
-
Jak dopadl největší zrádce Anthropoidu a českého odboje vůbec?
Karel Čurda stojí za smrtí stovek lidí. Jeho zrada je reakcí na vyvraždění Lidic. Tam možná můžeme jeho chování rozumět. Co se s ním ale stalo pak, je obludné.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.