Dívka s bicyklem, kněz od sv. Cyrila a Metoděje, Ležáky. Osudy obyčejných lidí spojených s atentátem na Heydricha v dokuseriálu Hrdinové ve vedlejších rolích
Hrdinové ve vedlejších rolích: Ležáky ve stínu Lidic. Smrti unikly jen dvě malé dívky, které byly poslány na převýchovu do Německa
Osm domů a jeden mlýn. Jen tak malá byla osada, kterou běsnění nacistů vymazalo z mapy. Ležáky zaplatily za hrdinstvích svých obyvatel cenu nejvyšší. Proč byly zničeny? Někteří jejich obyvatelé byli aktivní v odboji a jako takoví spolupracovali s členy výsadku Silver A, který působil v Pardubicích. Z Ležáků dokonce jeden z výsadkářů vysílal z aparátu Libuše zprávy do Velké Británie. Gestapo zapojení Ležáků v odboji odhalilo až po zradě Karla Čurdy.
Dne 24. června 1942 naplnili Národní divadlo v Praze herci a další pracovníci divadelního a filmového průmyslu, aby manifestačně odsoudili útok na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.
Čtěte také
Hajlující herci
Na shromáždění hovořil vedle ministra školství a osvěty Emanuela Moravce také herec Rudolf Deyl st. Proslovy vyjadřovaly rozhořčení nad činem výsadkářů a také vděčnost za ochranu, kterou Čechům poskytuje německý národ.
Propaganda si dala záležet, aby zdokumentovala hajlující české herce, zejména pak velké filmové hvězdy. Vzkaz řadovým obyvatelům protektorátu byl jasný: I vaši oblíbenci pochopili, že odpor je marný a zlomili se, udělejte to také tak.
Další masakr
Komu by to stále nebylo jasné, toho mohla přesvědčit druhá daleko tragičtější událost, která se k 24. červnu 1942 váže. Zničení a vyvraždění osady Ležáky u Pardubic. Ještě neopadl šok a hrůza z vyhlazení Lidic 10. června, a byl tu další masakr.
Čtěte také
Všichni dospělí obyvatelé Ležáků, muži i ženy, byli tehdy odvlečeni do Larischova zámečku v Pardubicích, kde si gestapo zřídilo střelnici používanou během heydrichiády jako popraviště. Tam byli Ležáčtí zastřeleni. Jedenáct ze třinácti ležáckých děti bylo odvezeno do Chelmna, kde je gestapo zavraždilo. Dvě dívky byly poslány do Německa na převýchovu.
Související
-
„Já už dál nemůžu. Buď mě pustíte dál, nebo se tu odstřelím,“ řekl jim Kubiš den po atentátu
Očité svědectví heydrichiády a přímá vzpomínka rodiny, která parašutisty ukrývala ještě v den atentátu. Ze vzpomínek Josefa Ogouna čte v audiu Radovan Lukavský.
-
A říkám hrdě jejich jména... Dokument o osudech dětí, jejichž rodiče popravili za heydrichiády
Během heydrichiády bylo pozatýkáno a popraveno několik tisíc obyvatel protektorátu. Tito lidé však měli své rodiny a malé děti.
-
Den s Anthropoidem
Speciální projekt Dvojky k 75. výročí atentátu na Heydricha. Interaktivní mapy, virtuální realita, komponované celodenní vysílání z kostela i krypty.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.