Kdy máme nárok na právní služby zdarma? Nebojte se říct si o pomoc, vyzývá Jan Tuna
Někteří lidé v těžké životní situaci nemají na to, aby si najmuli právníka. Pořad A DOST internetové televize Stream.cz radí využít pomoc bezplatného právníka.
„Jde o advokáty v civilním řízení – když se soudíte třeba o nějakou dlužnou částku, potřebujete se rozvést nebo řešíte opatrovnické spory o děti,“ upřesňuje Kristýna Fuchsová, právnička z neziskové organizace Drom, a zdůrazňuje, že něco jiného jsou takzvaní advokáti ex offo přidělovaní obviněným v trestním soudním řízení.
Kdy máme nárok na právní služby zdarma?
1/ Právní služby musí být využity k ochraně zájmů klienta v situaci, kdy je není schopen hájit sám (většinou v právně složitých sporech).
2/ Klient musí splňovat podmínky pro osvobození od soudních poplatků. To znamená, že není schopen si právní služby hradit sám. Kdy taková situace nastává, rozhoduje soud.
K čemu soud přihlíží?
„Tato služba je určena pro studenty, seniory, maminky na mateřské dovolené, zkrátka lidi, kteří nemají buďto žádné, nebo jen velmi nízké příjmy. Není daná žádná přesná finanční hranice, soud rozhoduje vždycky individuálně,“ říká Jan Tuna, moderátor, scénárista a dramaturg televize Stream.cz.
Soud přitom zohledňuje nejen výši příjmů, ale konkrétní životní situaci daného člověka – nemoc, vyživovací povinnost, vysoké náklady na léky a tak podobně. Současně také přihlíží k charakteru toho konkrétního soudního řízení. „Pokud by šlo například zjevně o neúspěšnou žalobu, soud právníka nepřidělí,“ upozorňuje Kristýna Fuchsová.
Řekněte si o pomoc
Proto je potřeba, aby byla žádost o přidělení bezplatného právníka přesvědčivě odůvodněna. Žádost může vyplnit klient sám, nebo například s pomocí některé z neziskových organizací, které se tomu věnují. Například Drom, pro který Kristýna Fuchsová pracuje, uspěje podle jejích slov s 80 až 90 procenty takto podaných žádostí.
A není potřeba se podle ní obávat ani toho, že by právník, kterého soud bezplatně klientovi přidělí, byl méně zkušený nebo fundovaný než běžný právní zástupce. „Zatím jsme s většinou z nich byli velmi spokojeni,“ ubezpečuje Kristýna Fuchsová.
Nikdy není tak zle, abychom se dostali do úplné beznaděje. Žijeme ve státě, kde i pro lidi, kteří nemají peníze, existuje pomoc a žádná situace není bezvýchodná. Pokud se vám děje nějaké bezpráví, nejste na to sami. Obraťte se na nějakou neziskovou nebo příspěvkovou organizaci, která vám pomůže.
Jan Tuna
Související
-
Nejdřív seriózní jednání, potom výhrůžky. Šmejdi se vydávají i za inspektory
Osmdesátiletou paní Zdislavu navštívil člověk, který tvrdil, že jde zkontrolovat, jestli platí za plyn.
-
Zkažená dovolená? Nebojte se zájezd reklamovat, radí právnička z dTestu
Co dělat v případě, že ubytování nebo další podmínky zájezdu nebo dovolené, kterou jste si objednali a zaplatili, neodpovídají vašemu očekávání?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
![ze_světa_lesních_samot.jpg ze_světa_lesních_samot.jpg](https://dvojka.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/30211a0c09767f56cedafa33e6481497.jpg?itok=KWqo-X-T)
![](https://dvojka.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/1cbf078c2113e4a20ba2b4185c2821e2.jpg?itok=FkhfJLo4)
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.