Kdo si víc věří, víc si troufne, říká dětská psychiatrička Lucia Vašková

12. leden 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy sebevědomí

Rodičům bych doporučila, aby své dítě nenálepkovali. To, že ho nějak vidí, neznamená, že takové opravdu je, radí dětská psychiatrička Lucia Vašková.

„V rámci zdravého sebevědomí je třeba umět naše slabé stránky kompenzovat nebo je důstojně přijmout. Na sebevědomí se dá pracovat i ve vyšším věku. Sebevědomý člověk to má v životě jednodušší. Když si víc věří, tak si víc troufne. Když si myslí, že je horší než ostatní, tak odhodlání těžko najde.“

Dejte dětem šanci vybrat si, co je baví

Jak se pěstuje sebevědomí? „Jako první mají vliv rodiče a jejich reakce na dítě. Dále prarodiče, škola a spolužáci. Když dítěti něco nejde, neznamená to, že mu to nepůjde v pozdějším věku. Je třeba dát mu šanci, aby si vybralo, a to posilovat. Vysvětlete mu, že když něco chce, tak pro to musí něco udělat, příkladem jsou housle. Čím víc dítě umí překonávat překážky, tím víc věcí dokáže.“

A jaké zkušenosti mají se sebevědomím posluchači? Jedna posluchačka se ve 23 letech dostala do vedoucí funkce. I když chodila rok na psychoterapii, nedokázala někomu něco nařídit nebo vytknout. „Je to kombinace povahy a zkušeností. Ten rok nemusel stačit, aby nasbírala tu pevnost. Některé povahy na to nejsou stavěné,“ dodává Lucia Vašková.

Jak získat sebevědomí v dospělém věku? Jak pomoci úzkostnému dítěti?

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.