Kdo naučil Jana Přeučila nosit klobouk? „Já s Pavlem Trávníčkem,“ tvrdí herec Otakar Brousek

8. srpen 2024

Je známým hercem, vášnivým motorkářem a sběratelem klobouků. „Táta mi jednou přivezl zvláštní džínový klobouk z Mexika. A já to nosil,“ vzpomíná v Blízkých setkáních. Jak vznikla jeho přezdívka Ťulda? Baví ho namlouvat knížky? Co ho pojí s Daliborem Gondíkem? Co hráli na svých diskotékách? Kdo ho naučil lásce k motorkám? A které všechny sporty vyzkoušel?

Jeho láska ke kloboukům časem rostla. „Protože jsem klobouky pořád nosil, někdo mi ho občas dal a takhle to vzniklo. Jana Přeučila jsme ho naučili nosit s Pavlem Trávníčkem, když jsme v Karlínském hudebním divadle hráli Zasněženou romanci. Tam nám udělali nádherné klobouky a my jsme mu říkali: „Přeučko, tobě to sluší! To musíš nosit!“ A on se tím dnes honosí,“ vypráví Otakar Brousek.

Otakar Brousek

Ani v autě klobouk nesundává z hlavy. „To abych vyvrátil pověru, že řidič v klobouku je špatný řidič, směje se.

Má jich prý hodně, kolem dvaceti. Táta nosil bekovky. A syn Ondra? Občas bekovku. Ale já si všiml, že mu ubývají vlasy! On na to přijde, že je dobré nosit něco na hlavě, aby si člověk nespálil pleš,“ uzavírá herec v Radiocafé Vinohradská 12.

autoři: Michaela Maurerová , eh

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.