Každý je jazykový typ. Všechno je to o poslechu a nebát se dělat chyby, tvrdí polyglotka Eva Spekhorstová
Začala angličtinou, španělštinou, pak se zamilovala do italštiny a k Vánocům si od rodičů přála korejské učebnice. Dnes mladá polyglotka ovládá padesát jazyků. Včetně těch mrtvých. A svůj mobil si každý týden nastavuje na jiný jazyk. Je pravda, že umění mluvit cizí řečí otevírá svět? V čem je specifický malaylam, jazyk z jižní Indie? Proč je tak důležitý poslech cizí řeči? Co je matematická lingvistika? O čem píše knihu?
„Mými rodnými jazyky jsou němčina a čeština. Nevím proč, ale v angličtině se nejlíp vyjadřuju a píšu v ní knihy. Naučila jsem se ji v mateřské školce,“ vzpomíná Eva Spekhorstová v pořadu Blízká setkání.
Na španělštinu se vrhla, protože zbožňovala španělské muzikály. Pak se zamilovala do italštiny. „Bylo to tak magické, že jsem si řekla, že jdu do dalších jazyků. Okouzlila mě korejština. Za srdce mě chytla gramatika.“
Eva Spekhorstová tvrdí, že každý je jazykový typ. „Je to všechno o poslechu a nebát se dělat chyby. Já jsem se jazyky naučila tím, že jsem dělala chyby a nebála se ztrapnit. Šla jsem třeba do houfu Číňanů, a přestože jsem nic neuměla, chtěla jsem se s nimi bavit. Tak jsem se posouvala,“ radí polyglotka.
Související
-
Když se malé děti začnou učit cizí jazyk, tak ani neví, že je cizí, ujišťuje učitel Broňa Sobotka
Je učitelem angličtiny z Brna. „Angličtina se stává globálním jazykem a já mám radost, že celý svět je najednou jedna vesnice a můžeme spolu sdílet radosti a starosti.“
-
Jak na učení jazyků: podle barev, pravou hemisférou, poslechem? Mistrovský kurz Lucie Gramelové
Lucie Gramelová mluví dvanácti jazyky a v několika dalších zvládne číst. V podcastu Mistrovský kurz ukazuje mýty, zaručené tipy i nejlepší metody učení se cizích jazyků.
-
Tajemství znalosti jazyků: Proč se někdo učí cizí jazyk snáz? A jak na nové jazyky reaguje mozek?
Někdo přechází z jednoho jazyka do druhého, jiný se cizí jazyk nikdy nenaučí. V čem tkví tajemství lidské schopnosti učit se jazyky? A jak na nové jazyky reaguje náš mozek?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.