Jak na učení jazyků: podle barev, pravou hemisférou, poslechem? Mistrovský kurz Lucie Gramelové

15. prosinec 2022

Jak proměnit věčný neúspěch v zábavu? Při učení se cizích jazyků to jde. Často přitom stačí změnit jen drobnost. Lektorka Lucie Gramelová mluví dvanácti jazyky, ale těch, ve kterých umí číst, je ještě víc. A další přidává… V novém podcastu Dvojky Mistrovský kurz ukazuje mýty, zaručené tipy i nejlepší metody učení se cizích jazyků. Učte se od nejlepších!

Mnoho z nás udělalo ve škole špatnou zkušenost a má pocit, že se cizí jazyk nedokáže naučit, upozorňuje Lucie Gramelová. Pro ni samotnou jsou jazyk vášeň i povolání. Mluví dvanácti jazyky, ale těch, ve kterých dokáže číst, je ještě víc. A další stále přidává. Spíše než o talent jde ale podle ní o schopnost přetavit učení se do zábavy.

Oblíbená videa, deníky

„Pokud rádi sledujete videa na sociálních sítích, naučte se na ně dívat v jazyce, který studujete. Pokud si píšete deník, dělejte to v cizím jazyce. Začít se dá kdykoliv. I se základními větami,“ vysvětluje učitelka jazyků, autorka učebnic a také lektorka Mistrovského kurzu. Nového pořadu ČRo Dvojka, ve kterém přední osobnosti sdílejí své zkušenosti, ukazují funkční způsoby, jak pracovat na svém zlepšení a dávají i osobní tipy.

Zkuste samomluvu

„V Česku málo využívaným, možná stále ještě nedoceněným způsobem učení se je samomluva. Je to přitom jeden z nejefektivnějších postupů, který dokáže studium neuvěřitelně zrychlit,“ říká Lucie Gramelová s tím, že naprosto zásadní je aktivní přístup.

V samomluvě se kdykoliv, třeba cestou do práce nebo při vaření, můžeme učit používat nová slovíčka, gramatiku a podobně. Další tipy, ale také upozornění na studijní strategie, které mohou snadno vést k selhání, uslyšíte v Mistrovském kurzu učení se cizích jazyků Lucie Gramelové na Dvojce, v aplikaci můjRozhlas nebo dalších podcastových aplikacích.

Spustit audio

Související