Kateřina Catjhamlová: Pití hrozí osamělým, ženám na mateřské i věčným dietářkám

25. září 2018

Každá desátá žena má problémy s alkoholem. Kdy je pití alkoholu bezpečné, a kdy už se dá hovořit o alkoholismu? Hranice se v průběhu let neustále posunovala k menším a menším dávkám. A nejnovější studie, která vyšla v srpnu 2018, je hodně přísná, uvedla doktorka Kateřina Cajthamlová.  

„Nejdřív to byly dvě deci vína denně nebo půl litru piva. Pak se hranice posunula na polovinu. Nová studie probíhala 26 let ve 195 zemích. A její výsledek? Hranice zdravého popíjení se posunula na nulu týdně. To je hodně přísné, a znamená to dát si skleničku opravdu mimořádně,“ říká doktorka Kateřina Cajthamlová.

Váš příběh

Paní Markéta si s bývalým manželem plnila sny. Jemu se začalo po osmi letech v práci dařit, jezdili na luxusní dovolené, pořídili si domeček. Pak se začal manžel vymlouvat na služební cesty, někdy nespal doma. „Otěhotněla jsem. Byli jsme šťastní, ale pak jsem potratila. Manžel už doma skoro nebyl, já to začala řešit alkoholem. Dostala mě z toho kamarádka. Začal mě brát mezi lidi, cvičila jsem jógu, našla sílu se rozvést. Teď po pěti letech jsem relativně spokojená.“

„Rozhodující doba je desetiletá abstinence,“ říká doktorka Kateřina Cajthamlová. „Paní patřila do skupin tzv. zelených vdov. Jsou zabezpečené, v blahobytu, ale osamocené. K alkoholu sahají ženy i na mateřské, i věčné dietářky. Ženy pití alkoholu většinou tají. Navíc u ženy vzniká závislost na alkoholu rychleji. Na muže alkoholiky se díváme kupodivu smířlivěji.“

Jaká jsou stadia pití alkoholu? Jak dlouho trvá doba pro léčení?

autoři: Tereza Stýblová , zk
Spustit audio

Související