Karolína Světlá. Dáma z Prahy i dcera hor

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Socha Karolíny Světlé ve Světlé pod Ještědem

Netěší se takové slávě a není základem školní četby jako Božena Němcová. Přesto si Karolína Světlá podle mnohých odborníků na literaturu zasluhuje stejnou pozornost. Napsal Tomáš Syrovátka. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.

Vyrůstala v Praze, a když poprvé přijela do hor, neuměla se ani vhodně obléknout. Brzy se však s místními lidmi sžila. Do naučných slovníků vstoupila hned pod několika jmény: Narodila se jako Johana Rottová, po manželovi přijala jméno Mužáková, ale známe ji pod literárním pseudonymem Karolina Světlá.

Jaký byl vztah Jana Nerudy a Karolíny Světlé?

Náměty pro svá díla čerpala v horách v okolí Ještědu. I její osobní život by však vydal na román a skrývá dodnes nerozluštěné záhady. Blízký vztah Světlé s mladým Nerudou se těší všeobecné známosti, přesto je těžké rozlišit skutečnost od legendy. Literární historie se k jejich vzájemné korespondenci stále vrací a nabízí nové a nové výklady.

Příběhy z kalendáře nabídnou procházku po dějištích ještědských románů, ale prozradí o slavné vlastence také to, co se do učebnic nevešlo. Pokusíme se odpovědět i na otázku, proč měšťanská dívenka nalezla smysl své práce pod krovy malých chaloupek a ve stínu horských masivů a jak ji pobyt ve venkovské krajině změnil.

Hrdinou dalších Příběhů z kalendáře bude český hudební skladatel, který dobyl svět.

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 17. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

Spustit audio

Související