Karolína Světlá. Dáma z Prahy i dcera hor

Netěší se takové slávě ani není základem školní četby jako Božena Němcová. Přesto si podle mnohých odborníků na literaturu zasluhuje stejnou pozornost. Vyrůstala v Praze, a když poprvé přijela do hor, neuměla se ani vhodně obléknout. Brzy se však s místními lidmi sžila. Do naučných slovníků vstoupila hned pod několika jmény: Narodila se jako Johana Rottová, po manželovi přijala jméno Mužáková, ale známe ji pod literárním pseudonymem Karolina Světlá. Zemřela 7. září 1899.

Náměty pro svá díla čerpala v horách v okolí Ještědu. I její osobní život by však vydal na román a skrývá dodnes nerozluštěné záhady. Blízký vztah Světlé s mladým Nerudou se těší všeobecné známosti, přesto je těžké rozlišit skutečnost od legendy. Literární historie se k jejich vzájemné korespondenci stále vrací a nabízí nové a nové výklady.

Příběhy z kalendáře nabídnou procházku po dějištích ještědských románů, ale prozradí o slavné vlastence také to, co se do učebnic nevešlo. Pokusíme se odpovědět i na otázku, proč měšťanská dívenka nalezla smysl své práce pod krovy malých chaloupek a ve stínu horských masivů a jak ji pobyt ve venkovské krajině změnil.

autoři: Jan Kovařík , Monika Valentová , Tomáš Syrovátka
Spustit audio

Související