Josef Gočár. Byl zvolen největší osobností české architektury 20. století
Architekt Josef Gočár se narodil 13. března 1880 v Semíně nedaleko Přelouče. Podle otcova přání se měl stát zlatníkem, řídící učitel Karel Peška však jeho rodičům doporučil, aby syna poslali studovat na uměleckoprůmyslovou školu. Na UMPRUM Josef Gočár studoval v letech 1902–1905 pod vedením Jana Kotěry, který ho dokonce přijal do své speciální školy. Za svůj život Gočár vystřídal několik architektonických stylů a některé dokonce spoluvytvořil.
Na sklonku prvního desetiletí 20. století ho okouzlil kubismus, který začal naplno promítat do své tvorby. Příkladem je lázeňský dům v Lázních Bohdaneč nebo Dům U Černé Matky Boží v Praze. Zálibou Josefa Gočára byl také kubisticky designovaný nábytek a interiéry.
Specifickým stylem, který je mu připisován je pak rondokubismus, ve kterém začal využívat i oblé geometrické tvary. Poslední tvůrčí období pak Gočár věnoval funkcionalismu a vytvořil například čtyři vily v reprezentativní kolonii Baba. V anketě z roku 2000 byl tento muž zvolen největší osobností české architektury 20. století.
Další Příběhy z kalendáře poslouchejte online na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas.
Související
-
Bez evropské dotace by starou továrnu nepřestavěl. Architekt Smetana je i přes výhrady příznivcem Unie
Za 20 milionů koupil a opravil bývalou mlýnskou továrnu v Pardubicích. Díky evropské dotaci tak v Pardubicích vznikl jedinečný společensko-kulturní areál.
-
Hradec Králové: Gočárova architektura nebo umělé vlnobití. Právem se mu říkalo ‚Salon republiky‘
Hradci Králové se v té době říkalo ‚Salon republiky‘. „Město bylo úplně jinde než ostatní, už jen stavebním rozvojem a koncepcí města, ale i tím, jak se o těchto věcech uvažovalo,“ říká historička.
-
1127. schůzka: Básník, malíř i dramatik architektury
Rádi bychom se vrátili ke slavným českým stavbám, které vyrůstaly na konci věku předminulého a na začátku 20. století skoro jako houby po dešti. Vedle slohů takzvan...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka