Josef Baxa: Jan Palach je naším svědomím. Kdyby přežil, musel by být velmi zklamán
Uplynulo přesně padesát let od sebeupálení studenta Jana Palacha. Co jeho čin symbolizuje dnes?
„Jsem rád, že se tomu věnuje taková pozornost, i když bohužel vždycky čekáme na nějaké výročí, abychom připomněli něco, co už je pro některé skoro zapomenuto,“ říká v pořadu Jak to vidí bývalý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa. „Jan Palach je naším svědomím. Asi bláhově se domníval, že tím strhne nějakou větší společenskou reakci. Při pohledu s odstupem let se ukazuje, že kdyby přežil, musel by být velmi zklamán. Společenský šok následovalo ticho a apatie.“
Proč jsme selhali?
„Lidé neměli nechat to, co začalo na jaře 1968 rašit, znovu zarůst a zahynout, ale naopak to společensky prosadit, a to i v podmínkách, které tehdy nebyly jednoduché. Místo toho se ale uzavřeli do sebe, někteří začali s novým režimem i aktivně spolupracovat, a Palachův čin se tehdy úplně rozplynul.“
I v nesvobodných podmínkách mohla podle Josefa Baxy nastoupit větší rezistence: „Společenské protesty při příležitosti ročního výročí okupace byly tvrdě potlačeny, a to nikoliv okupační armádou, ale našimi československými bezpečnostními složkami. Sami jsme tedy byli aktivní v potlačení toho, co začalo na jaře 1968.“
Co by tomu řekl Palach?
Pro mladší ročníky je čin Jana Palacha už pouze dějepis a právě těm by se měl neustále připomínat. Je totiž nadčasový. Stejně jako Jan Palach nasadili svůj život a svoji svobodu i mladí muži, kteří odešli bojovat do spojenecké armády proti nacismu. „Těchto lidí si musíme umět trvale vážit, jejich činy zdůrazňovat a ukazovat, že toto jsou vzory a ideály, které bychom měli následovat. A svoje dnešní činy konfrontovat s tím, co by tomu řekli oni,“ uzavírá Josef Baxa.
Další témata rozhovoru: Jak jsme naložili s ideály roku 1989? Co pro Josefa Baxu osobně znamená svoboda? Jakým morálním rizikům čelí naše dnešní společnost? Co dění okolo brexitu vypovídá o společenském a politickém významu referenda? A proč je nebezpečné, když se necháme vést strachem?
Související
-
S národními hrdiny neumíme zacházet, tvrdí Jiří Sozanský,...
Pátrání ve složkách StB, osobní setkání s Olbramem Zoubkem, 40 let práce. Přesto pro umělce není případ Palach uzavřený. Zvlášť když film o něm nám musí natočit Pol...
-
Pavel Kosatík: Jan Palach nebyl dokonalá osobnost. Ale je...
Česko si připomíná výročí sebeupálení studenta Jana Palacha. 19. ledna 1969, třetí den po svém vzplanutí, zemřel na následky těžkých popálenin.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka