S národními hrdiny neumíme zacházet, tvrdí Jiří Sozanský, výtvarník a autor knihy o Janu Palachovi
Pátrání ve složkách StB, osobní setkání s Olbramem Zoubkem, 40 let práce. Přesto pro umělce není případ Palach uzavřený. Zvlášť když film o něm nám musí natočit Poláci.
Nedávno proběhl v Národním muzeu křest knihy 1969 rok zlomu o Janu Palachovi. „Jeho čin nás poznamenal,“ říká Jiří Sozanský. Svoje osobní vyrovnání s ním odložil z pochopitelných důvodů na rok 1989. Chtěl mít dostatek informací a začal pátrat ve složkách StB.
„Dostal jsem do ruky jeho dopisy na rozloučenou a na základě toho jsem se rozhodl udělat rozhovor i s Olbramem Zoubkem. Požádal jsem ho o sádrový odlitek jeho posmrtné masky a udělal si tím na sebe past.“ Dostal ho totiž od sochaře s komentářem, že je to závazek, kterému nemůže uniknout.
Psaní od střechy
S knihou si přesto dlouho nevěděl rady. Pak ale požádal o spolupráci historika Petra Blažka z Ústavu pro studium totalitních režimů a dílo se začalo rýsovat.
„Budoval jsem tu knížku jako barák. Ale ne od základů, ale od střechy. Není to moje soukromá exhibice, ale je to informace o době, která může být zajímavá i pro mladou generaci.“ Práce na ní mu s přestávkami trvala 40 let a představuje pro něj osobní i uměleckou reflexi.
Jak jsme na tom s hrdiny
Jiří Sozanský nemůže pochopit, proč se tématu Jana Palacha v české kultuře dosud nikdo pořádně nevěnoval. „Po 1989 ještě byli při síle vynikající režiséři a scénáristé českého filmu. A nikdo neměl léta letoucí odvahu se toho dotknout.“
Nakonec téma musela zpracovat polská režisérka Agnieszka Hollandová. „A to něco vypovídá o klimatu v této společnosti. S národními hrdiny neumíme zacházet.“
Jak dopadne památník?
Přes vydání knihy není Palachův čin pro Jiřího Sozanského uzavřeným tématem. „V průběhu měsíce by v nové budově Národního muzea měla proběhnout výstava z toho, co jsem na téma Jan Palach udělal.“
Kromě toho je jedním z porotců, který bude hodnotit návrhy na památník Jana Palacha ve Všetatech. „Je nás hodně na to, abychom se domluvili. Bude to napínavé.“
Člověk v mezní situaci
Životním tématem je pro Jiřího Sozanského člověk v mezních situacích. „Myslím, že k tomu mám od přírody předpoklady. Nejsem depresivní,“ usmívá se. „Mě vyprofiloval rok 1968, takže tohle téma považuju za přirozenou součást vlastní existence a nevnímám to tak, že bych s tím musel vnitřně zápasit.“
Co znázorňovala jeho instalace v Sarajevu? Sleduje osudy svých výtvorů? Chystá retrospektivu svých děl? Jak se dostal k boxu? Více uslyšíte v Archivu pořadů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.