„Jíst hůlkami? Chce to trénink. Já říkám, že Vietnamec se s hůkami rodí,“ směje se Chili Ta Thuy, autorka kuchařky Špetka Chili
Vydáme se za tajemstvím asijské kuchyně. Chili Ta Thuy je autorkou kuchařky Špetka Chili. Byla ve finále soutěže Masterchef Česko a její hlavní doménou je moderní gastronomie. Nejvíc ji baví připravovat asijská jídla pro lidi, kteří žijí v mírném podnebí. K propojování asijské kuchyně a českých surovin přistupuje velmi kreativně. Pokud patříte mezi návštěvníky vietnamských restaurací, nabídneme vám i netradiční typy na asijská jídla.
Jde přizpůsobit asijskou kuchyni našemu podnebí? „Já na úvod kuchařky říkám, že trošku obětuji autenticitu. Ale není to špatně. Vznikají nové kreativní kombinace. Asijskou kuchyni tvoří hlavně koření jako chilli, zázvor, rybí omáčky a zelenina. Ale když člověk použije cukety, dýně nebo patisony na asijský základ, tak zjistí, že vzniklo česko-vietnamské jídlo, které chutná stále asijsky.“
Rýži vždy nandává nejmladší dcera
Chutnají jídla ve Vietnamu stejně jako tady ve vietnamských restauracích? „To, co se vaří tady ve vietnamských bistrech, je většinou severovietnamská kuchyně. Tady je totiž většina Vietnamců ze severu. Když člověk putuje po Vietnamu, tak zjistí, že v každém regionu je kuchyň výrazně jiná. Čím víc putujete na jih, tím je sladší. Tady jsme si naši kuchyň kvůli vám přizpůsobili,“ směje se Chili Ta Thuy.
Jsou s jídlem spojené nějaké rituály? „Ve Vietnamu se vždycky sejde celá rodina. Uprostřed stolu je šest i osm chodů. Každý má malinkou misku, ve které má rýži. Tu vždycky nandává nejmladší dcera. Děti hůlkami dávají jídlo svým rodičům. Je to takový projev lásky nebo respektu. Můžete toho být svědky i tady v bistru, kde si majitelé deset minut před zavíračkou rozloží jídlo pro sebe.“
Koření pěti vůní, to je základ
Ve vietnamské kuchyni se používá tzv. koření pěti vůní. „Podle toho, kde jste, se mění trochu složení. Základem je ale fenykl, badyán, hřebíček, skořice. Takový asijský svařák. Přidává se to do marinád k masu. V kuchařce mám například recept na lokše s bůčkem s kořením. Zajímavá kombinace.“
„Já třeba nakládám krkovici do marinády, kterou tvoří koření, rybí a sojová omáčka a dám na gril. Maso se může dochutit i dresingem, který obsahuje tohle koření.“ A mohou jíst vietnamská jídla i děti? „Musí se vynechat výrazné koření jako chilli nebo zázvor. A dobré je použít sojovou omáčku přírodně fermentovanou.“ Jak dodává Chili Ta Thuy, jíst příborem nebo lžící není žádná urážka. „Já říkám, že Vietnamec se s hůlkami rodí. Chce to trénink.“
Související
-
Chcete mít vlastní žampióny? Zkuste je pěstovat doma
Práce na zahradě máme hotové, ale doma můžeme začít s pěstováním hub. Pěstují se poměrně snadno. Máme možnosti koupit si houby jako takové a doma si je jenom dopěst...
-
Neřídím se tím, co nabízí supermarket, ale příroda, uvádí autorka knih o zdravém vaření
„Alfou a omegou pro mě je, aby jídlo bylo krásné a chutné,“ zdůrazňuje Hana Zemanová, autorka knih o zdravém vaření, biopotravinách a životě v souladu s přírodou.
-
Tohle teď v Praze nosíte? S kuchařkou Chili Ta Thuy o oblékání do televize i na fotbal
Chili v podcastu Šatníky prozrazuje, jak ji v oblékání ovlivňuje máma a proč s ní svůj šatník řešila i před naším natáčením.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.