Jiří Pondělíček: Volby v Americe ukázaly, jakým balvanem na noze republikánů Donald Trump je

10. listopad 2022

Amerika stále sčítá hlasy kongresových voleb. Voleni byli jak reprezentanti obou komor Kongresu, tak guvernéři. O čem vypovídají předběžné výsledky těsného souboje demokratů a republikánů? A proč se nekonala očekávaná červená vlna? Amerikanista Jiří Pondělíček v audiozáznamu ještě vysvětlí, proč není Joe Biden oblíbeným prezidentem, i to, jak Američané slaví Den veteránů.

Přestože výsledky voleb budou v některých státech známy až za několik dní, ve státě Gorgia například až 6. prosince, už teď je jasné, že hlasování dopadlo zadostiučiněním pro Joeho Bidena. „Důvodem, proč se demokraté tolik radují, je to, o jak málo se republikánům podaří vyhrát,“ vysvětluje v pořadu Jak to vidí... amerikanista Jiří Pondělíček.

Už teď je jasné, že republikáni ovládnou Sněmovnu reprezentantů. Momentálně mají potvrzeno 210 křesel, na většinu potřebují 218. Očekávaný výprask demokratů se ale nekoná. „Musíme si uvědomit, že volby v poločase prvního mandátu prezidenta bývají vždycky příznivé pro toho, kdo nemá Bílý dům. Pokud by ale republikáni skutečně získali nějakých 225 křesel, jak to teď vypadá, znamenalo by to, že oproti roku 2020 posílili o pouhých 12 křesel, což je historicky strašně málo.“

Vzpruha pro demokraty?

Podle Pondělíčka mělo republikánům hrát do karet to, že Joe Biden není příliš oblíbeným prezidentem. „Většina Američanů v průzkumech říká, že není spokojena s tím, kam země směřuje.“ Zároveň Ameriku trápí inflace, která je nejvyšší za posledních 40 let. „Pokud tedy republikáni nejsou schopni ani v takto příznivém politickém klimatu vyhrát výrazným rozdílem, značí to samozřejmě pro ně potenciální problém vyhrát v letech, kdy jim politické klima nebude tolik nakloněno.“

Čtěte také

Důvodem, proč republikáni neuspěli tak, jak čekali, může být podle amerikanisty i možnost volit ještě před termínem voleb, ať osobně, nebo poštou. „Ještě před měsícem byly průzkumy pro demokraty daleko příznivější. Poslední propad začal až ve druhé půlce října, takže je možné, že spousta lidí odevzdala hlas v době, která demokratům přála lépe.“

Důležitým faktorem je ale podle Pondělíčka také osobnost Donalda Trumpa. „Ukazuje se, že Donald Trump se stává jakýmsi balvanem na noze Republikánské strany. Má sice pořád ve straně velkou moc. 92 % kandidátů a kandidátek, které podpořil v primárkách v rámci strany, zvítězili. Jako problém se ale ukazuje jeho rétorika. Ta sice uspokojuje jeho pevnou voličskou základnu, ale už nepřiláká nikoho navíc, a možná dokonce odrazuje umírněné republikány.“

Ukradené volby

Vypjatou rétoriku bývalého amerického prezidenta by přesto spousta lidí možná skousla. „Problém je, že Donald Trump se neustále vrací k prohraným volbám v roce 2020 a bojuje minulé bitvy. V okamžiku, kdy ale Amerika čelí problémům, kterým čelí, řada umírněných republikánů, mnoho nerozhodných a nezávislých voličů nechce slyšet popadesáté, že Donald Trump si myslí, že vyhrál volby a že mu byly ukradeny. Chtějí slyšet, co pro ně republikánská strana udělá, jaké má plány, jak chce zkrotit inflaci, ceny energií... To jim ale Donald Trump nenabízí,“ uzavírá Jiří Pondělíček.

Spustit audio

Související