Jiří Pondělíček: Tohle USA ještě nezažily. Razie FBI v Trumpově rezidenci kvůli ničení dokumentů nemá obdoby

11. srpen 2022

FBI svůj zásah v Trumpově sídle na Floridě zdůvodnila ohrožením národní bezpečnosti. „Je to skutečně bezprecedentní. Stejně jako to, co udělal Donald Trump,“ prohlašuje amerikanista. Čemu všemu aktuálně bývalý americký prezident čelí? Stojí za jeho úspěchem pouze značka, kterou vybudovala jeho bývalá manželka Ivanka Trumpová? A jaké jsou výsledky mise Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu? Poslechněte si v záznamu rozhovoru pořadu Jak to vidí...

FBI v pondělí prohledala rezidenci Donalda Trumpa na Floridě. Exprezident USA podle úřadů ničil dokumenty, které si odnesl z Bílého domu, což mohlo ohrozit národní bezpečnost. Mělo jít o tzv. prezidentské záznamy, které musí každý prezident předat Národnímu archivu Spojených států. Trump označil razii za obležení a za politický útok.

„Je to skutečně bezprecedentní. Stejně jako to, co udělal Donald Trump,“ prohlašuje amerikanista Jiří Pondělíček z Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Co jsou prezidentské záznamy

„Zákon o prezidentských záznamech funguje od roku 1978. Byl přijat v reakci na postup Richarda Nixona, který si odvezl nějaké dokumenty z Bílého domu a byla obava, že mezi nimi jsou dokumenty o Watergate, které se pokusí zničit.“

Čtěte také

„Americký Kongres pak schválil zákon, že veškeré záznamy, včetně ručně psaných poznámek, patří státu. Jsou to veřejné záznamy, které prezident musí po skončení svého mandátu odevzdat. Nejde jen o utajované dokumenty, ale prostě o všechny dokumenty. A proto teď Donaldu Trumpovi hrozí právní postih.“

„Ovšem dokud nerozhodne soud, tak se nedá mluvit o tom, že by byl něčím vinen. Je samozřejmě ještě možnost, že si třeba pořídil kopie těch dokumentů. To povolené je, pokud nejde o utajované dokumenty. Ty samozřejmě podléhají zvláštním předpisům.“

„Svoje poznámky, které nejsou utajované, si samozřejmě prezident může okopírovat pro případ, že by například chtěl psát paměti. Takže pokud by se ukázalo, že těch 15 krabic jsou všechno kopie dokumentů, které předal a které nejsou utajované, tak by se nic nestalo. Musíme počkat na soud.“

Další z mnoha Trumpových případů

Donald Trump už teď čelí federálnímu vyšetřování událostí z 6. ledna 2022, kdy došlo k tzv. útoku na Kapitol. Paralelně s tím probíhá slyšení výboru. Na státní úrovni se zase ve státě New York vyšetřují jeho obchodní aktivity.

„Stejně tak na státní úrovni se v Georgii vyšetřuje jeho nátlak na guvernéra George Bushe a volební komisi v souvislosti s volbami v roce 2020. Těch věcí, kterým se teď Donald Trump musí bránit, je skutečně poměrně hodně,“ připomíná host Zity Senkové.

Trump-Hitler a další bizarnosti

Příští měsíc má navíc o Trumpovi vyjít nová kniha s titulem The Divider (Rozdělovač). Úryvky z ní už zveřejnil časopis The New Yorker. „V nich Donald Trump mluví například o tom, že by si přál, aby američtí generálové byli víc jako němečtí generálové za druhé světové války.“

„A když mu namítnou, že němečtí generálové se třikrát pokusili Hitlera zabít, tak Trump ve svém klasickém stylu, který míchá nějakou povýšenost a nevědomost, říká: Ne, ne, ne, byli úplně loajální a to je to, co on by si přál.“

Spustit audio

Související