Jiří Mahen: O ševci Čičovi. Čertovská pohádka plná hádanek

27. březen 2022

Švec Čič prý zná tisíc hádanek. Nad jeho chytrost a bystrost není. Je tomu opravdu tak? A může Čiče jeho prozíravost dovést ke štěstí? Hádanky budou létat celou pohádkou, hádat se bude v ševcovské chalupě, v pekle i na královském zámku. A taky se budou uzavírat sázky. Kdo nakonec vyhraje? To uslyšíte v rozhlasové pohádce z roku 1976 podle literární předlohy Jiřího Mahena s Naďou Konvalinkovou v roli princezny.

Osoby a obsazení: Jaroslav Heyduk (švec Čič), Tomáš Šolc (čert Kozí nožka), Jiří Chmelař (soused), Václav Neužil I. (pán), Naďa Konvalinková (princezna) a Miloslav Včala (král)
Napsala: Jiřina Nývltová podle pohádky Jiřího Mahena
Dramaturgie: Eva Košlerová
Hudba: Petr Mandel
Režie: Karel Weinlich
Natočeno: v roce 1976

Čič nejprve poradil sousedovi, jak splnit požadavek milostpána, který si přál dostat nejužitečnější a nejlepší zvíře. Milostpán si pak ševce dal předvolat a vsadil se s ním o 200 zlatých. Prý budou soutěžit, kdo líp hádá. Švec milostpána přehádal a stal se z něj boháč.

Vzápětí se u něj zjevil čert a chtěl, aby Čič zkusil přehádat i jeho. A pak jej požádal, aby poradil čertům v pekle. Jenže za svou radu byl švec nakonec proklet a do roka a do dne má být odnesen do pekla. Jak se z téhle šlamastiky chytrý Čič dostane? Komu ještě poradí a koho bude muset přehádat?

Co poslouchat při běhu nebo jako kulisu v práci? Poslouchejte mluvené slovo a čtené pohádky na dobrou noc on-line zdarma na portálu mujRozhlas. Audioknihy nejde stáhnout. Některé tituly můžete najít ke stažení nebo jako podcast na webu Radioteka.cz.

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související