Jiří Hlaváč: Návrat pomníku maršála Radeckého na Malostranské náměstí? Ať to rozhodnou historici
Po obnovení Mariánského sloupu na Staroměstkém náměstí se má na Malostranské náměstí v rámci celkové rekonstrukce vrátit pomník maršála Radeckého. Proč?
Radní Prahy 1 schválili obnovení sochy maršála Radeckého, významného rakouského vojevůdce a českého šlechtice. Ačkoli Jan Radecký z Radče zemřel před více než 160 lety, jeho postava dodnes mnohé polarizuje. Vyvolává debaty o jeho roli v dějinách.
Mariánský sloup je něco jiného
„Já to mám zkreslené,“ přiznává v pořadu Jak to vidí... hudebník Jiří Hlaváč. „Jako dítě jsem s maminkou opakovaně jezdil za tetou do Vídně a tam jsme chodili kolem velké sochy maršála Radeckého na koni.“
„Na mě to působilo v dětském věku jako něco impozantního. A díky tomu jsem si i to jméno Radecký zapamatoval,“ uvažuje host Zity Senkové. „Tady je to ovšem něco trochu jiného,“ přiznává Hlaváč a odmítá i srovnání s Mariánským sloupem. „Mariánský sloup symbolizuje trošku něco jiného.“
„Tady je to záležitost konzultace odborníků. Velkého dialogu, do jaké míry tato figura v historii našich zemí byla přínosná, byla v něčem hybnou silou, byla tou osobností, která měla celoevropský vliv, význam.“
Poučme se z Letné
Kdo by podle Hlaváče měl obecně rozhodovat o tom, komu stavět pomníky? „Já si myslím, že historici. Máme jedno poučení: nehistorici si usmysleli, že postaví kolos na Letné, a dodneška se neví, co by se s tím místem mělo dělat. Takže buďme i tady velmi uvážliví.“
„Ať stavíme pomníky komukoli, stále je to otázkou historiků, kteří mají přijít s tím zásadním sdělením. To není otázka fandovství a přízně. Oba víme, že přízeň se velmi rychle může stát také nepřízní. A mnohdy jsou ve hře jenom drobnosti,“ uzavírá hudební pedagog na Dvojce.
Další témata rozhovoru: živá kultura po koronakrizi; investice z evropského fondu obnovy; adopce hrobů; pomník maršála Radeckého, rekonstrukce Libušína; dovolená v době pandemie.
Související
-
791. schůzka: Comeback starého maršálka
Vrátíme se k muži, začátek jehož životní dráhy jsme sledovali asi tak před 80 týdny.
-
Radeckého marš
Slavný pochod složil král vídeňských valčíků a operet Johann Strauss jako Opus 228. Bylo to na počest hraběte Radeckého z Radče, českého šlechtice a rakouského marš...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.