Jiří Hlaváč: Kontrola státu nad uměním? Je to pozvolná cesta do pekel
Maďarská vláda chce utužit dohled nad divadly. Už Hitler, Stalin, ale i McCarthy usilovali v moderních dějinách o podmanění uměleckého prostředí, zamýšlí se hudebník.
Maďarská vláda předložila parlamentu návrh zákona, který by utužil dohled státu nad divadly. To vyvolalo protesty herců a diváků, kteří se obávají o uměleckou svobodu v zemi. „Loajalita vždy přináší mnoho těžkostí a závazků. A logicky také mnoho nesvobody,“ souhlasí s obavami maďarských divadelníků Jiří Hlaváč.
Čtěte také
Hitler, Stalin, ale také McCarthy, vybírá hudebník osobnosti 20. století spojené s režimy, které usilovaly o podmanění uměleckého prostředí. Ale i české umění dokázalo sloužit ideologické doktríně, která určovala pravidla, připomíná.
Cesta do pekel
„Současná maďarská garnitura nepochybně usiluje o vlastní dlouhověkost, tedy vládu ne jen v jednom volebním období.“ V takovém případě podle Hlaváče potřebují podsouvat koncept vlastního pojetí do všech úrovní veřejného života.
„Umění je svědomím, ale také hnacím motorem. Přináší nové vyjádření, nový pohled a názor. A ten, kdo chce kontrolovat moc, chce, aby mu bylo umění podřízeno,“ zamýšlí se Jiří Hlaváč v pořadu Jak to vidí.
„Taková kontrola může být ekonomická, nebo i dramaturgická. Věřím, že tak daleko to v Maďarsku ještě nedošlo. To nejhorší, co může nastat, je, když jsou dosazovány konkrétní osoby pro konkrétní úkoly. To je vždycky cesta do pekel.“
Kde bychom byly s Martinů nebo Kunderou?
Zaručit uměleckou svobodu podle něj nejde. Ale měla by být zachovávaná rovnost přístupu k nejrůznějším příležitostem. „Kultura přežila za staletí své existence neuvěřitelné výpady a přežije to i v Maďarsku. Jde ale o to, že osobnosti, které mohou být zrovna na vrcholu svých tvůrčích sil, najednou nemají příležitosti.“
„My se mnohdy schováváme za to, že se nic tak zásadního nestalo. Ale ono se stalo. Kdyby tady byl Martinů a zůstal Kundera, celý obraz našeho kulturního nouveau by vypadal jinak. Nejen v hudbě a literatuře.“
Další témata rozhovoru: odkaz Václava Havla; konec pracovního života umělce; vzpomínka na Jiřího Jirmala; oslavy 250. výročí narození Ludwiga van Beethovena.
Související
-
Jiří Hlaváč: Zasazení Ježíše do situace, kdy páchá trestný čin, je v rozporu s mým mravním založením
Inscenaci chorvatského režiséra Naše násilí a vaše násilí předem odsoudila katolická církev i politici v Polsku a v Rakousku. Takže podobné reakce se daly čekat i u nás.
-
Vaše naše divadlo. Dokument o dění kolem kontroverzní hry Naše násilí a vaše násilí
Dokument o inscenaci v divadle Husa na provázku v Brně je akustický, mírně pitoreskní obraz v daném momentě poněkud vyšinuté části společnosti.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.