Vaše naše divadlo. Dokument o dění kolem kontroverzní hry Naše násilí a vaše násilí

27. leden 2019

Rozhlasový dokument o inscenaci v divadle Husa na provázku v Brně je akustický, mírně pitoreskní obraz v daném momentě poněkud vyšinuté části společnosti. Bez odborníků a kritiků nebo autorit či politiků zachycují tvůrci pořadu pouze bezprostřední reakci publika i lidí vně divadla.

Motivem pro vznik dokumentu byl náhodný střet skupiny studentů Výtvarné akademie v Mnichově s protestujícími. „Obraz žen a mužů v černých šatech s černými vlajkami protestujících při plném letním slunci na bezestinném náměstí Svobody nás nenechal jen tak projít okolo,“ popisuje Lucie Vyhnálková. Právě ta začala natáčet záznamy rozhovorů s herci, ale také s demonstrujícími křesťany, aktivisty i diváky inscenace.

Lidé protestující proti hře Naše násilí a vaše násilí

Svalnatí boxeři proti nahému studentovi

Stejně tak, jak dokázalo představení vyvolat odpor, dokázalo jiné lidi nadchnout. „Otevři oči člověče, to je celkové vyznění. Jenomže někteří lidé se probouzet a otevírat oči nechtějí, “ říká Marek Slováček, student divadelní režie, který je také jednou z hlavních postav rozhlasového dokumentu.

Jeho názorovými oponenty jsou dva profesionální boxeři, kteří na jevišti během protestů stáli proti nahému Markovi zaklesnutí v živém řetězu spolu s třiceti členy hnutí Slušní lidé.

Naše násilí a vaše násilí

„Čekal jsem všechno, nějaký dialog, možná hádku nebo ostřejší hádku. Prostě že dostaneme prostor říct, co nám na té hře vadí,“ říká Pavel Zapletal. „Myslel jsem, že to vypískáme a to vystoupení skončí,“ dodává Zdeněk Pernica. „Ale ti herci pokračovali dál, tak jsme museli taky zajít dál. A tak jsme šli na jeviště. Ale šli jsme nenásilně. Nikomu jsme neublížili, ani ublížit nechtěli.“

Protest na představení Naše násilí, vaše násilí

Vstup Slušných lidí na jeviště ovšem rozčílil herce. „Co tu máte za podivná pravidla. Proč policisté nezareagovali dříve? Když nějací lidé začnou křičet opravdu hlasitě v hledišti, pak vniknou na jeviště a zablokují představení, jak to, že policisté nezasáhli dříve a nevyvedli je ven? Co se ještě má stát? Mají nás fyzicky napadnout?“ zlobila se bezprostředně po konci představení Daša Doberšek.

Konflikt jako cesta k pravdě

„Naším cílem není něco měnit, divadlo ostatně samo nic změnit nemůže,“ tvrdí Daša Doberšek. „To je totiž úkol pro diváky: zaujmout vlastní postoj, zamyslet se nad tím, co to celé znamená, jestli se v tom skrývá nějaká symbolika. Jak se Západ chová k Východu. Jak se křesťanství chová k islámu, jaký je smysl zneužívání bezmocných lidí. Já myslím, že diváci si sami mají pokládat takové otázky a sami si hledat odpovědi.“

Ovšem metoda, kterou soubor Mladinsko Gledališče doslova nutí publikum k tvorbě otázek a hledání odpovědí, je drsná. „My vlastně neděláme dramatické situace jako konflikt mezi postavami příběhu na jevišti. My vytváříme konflikty mezi sebou a mezi sebou a publikem i mezi lidmi v publiku.“ vysvětluje člen ansámblu Uroš Kaurin.

„Důležitý je konflikt. Ta hra něco způsobí každému. Každý ale přijde s jiným příběhem, z jiného zázemí, jiného náboženství, ideologie a při sledování hry v každém roste konflikt. A lidi začnou mít konflikty mezi sebou. A vlastně i s námi. Konflikt je způsob, jak se dobrat pravdy,“ vysvětluje Daša Doberšek.

autor: Ivan Studený
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.