Jestli lidé chtějí zažít silné emoce, ať se podívají na film Vlny, zve do kina herečka Marika Šoposká
„Hrdina? To je člověk, který obětuje svoje nepohodlí kvůli pravdě. A jde si za ní. To splňují rozhlasoví redaktoři, o kterých je film Vlny.“ To je názor jedné z představitelek nového snímku Jiřího Mádla. Jaké emoce cítila při natáčení? Co soudí o kolaboraci? Točila se jí složitě milostná scéna? Bavil ji design 60. let a hraje ráda dobové filmy? V čem je Jiří Mádl pohodový režisér? Vrátila se ráda do seriálu Oktopus?
„Každý si svoje hrdinství tvoří ve svých podmínkách. Redaktoři a redaktorky nestáli na barikádách, ale dělali, co mohli. A je důležité ukazovat světu silné ženské hrdinky. I ony dělaly důležitá rozhodnutí,“ rozvádí dál téma hrdinství.
„Obecné znalosti o roku 1968 mají všichni, ale nevěděla jsem o rozhlasových redaktorech, kteří konali malá hrdinství a dělali maximum pro pravdu, svobodu a celou společnost. Uvědomuji si, že celý život musíme bojovat za svobodu a nechápu, že pro některé lidi nemá tu hodnotu jako pro mě.“
Rozhovory i historické souvislosti k filmu Vlny najdete na webu mujRozhlas.
„Jestli lidi chtějí po dlouhé době zažít emoce, které je zasáhnou přímo do srdce, tak jako to zasáhlo mě, tak je to dobrá volba,“ uzavírá herečka Marika Šoposká v Blízkých setkáních.
Související
-
Toužila jsem si zahrát nějakou dobovku, svěřuje se herečka Marika Šoposká, jedna z postav filmu Vlny
Hraje ve filmu, který popisuje atmosféru v Českém rozhlase v období pražského jara a okupace v roce 1968. „Pro mě to bylo moc zajímavé,“ popisuje herečka.
-
StarDance je záhul. Byla jsem blázen, že jsem do toho šla, přiznává herečka Marika Šoposká
„Byla jsem od svých sedmnácti let, kdy soutěž začínala, její velká fanynka. S babičkou jsme tenkrát posílaly hlasy Anetě Langerové,“ vzpomíná herečka v Blízkých setkáních.
-
Ve filmu Vlny dostal Vojta Vodochodský poprvé hlavní roli. „Dal jsem do toho 200 procent“
„Je to moc povedený film o Československém rozhlasu v letech 1967 a 1968. Hraju fiktivní postavu technika a točili jsme i tady v budově,“ uvádí herec v Blízkých setkáních.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.