Je to silně autobiografická zpověď novináře, uvádí svoji novou knihu spisovatel Tomáš Etzler
Je bývalým novinářem, dnes spisovatelem. Kniha Novinářem v Číně 2 s podtitulem Nezešílet! popisuje jeho osobní dramatické zážitky. „Psaní mi pomáhá se s tím vyrovnat,“ přiznává. Najde se v jeho poslední knize pozitivní kapitola? Jak vidí současnou Čínu a je pro svět reálnou hrozbou? A jak se dostal na privátní koncerty a večírky s Robbiem Williamsem?
„Jedna psycholožka mi kdysi řekla, že jsem prožil pět životů a teď se s tím musím naučit žít. A já teď hlavně chci těch pět životů napsat.“
„Čína je hotová (Novinářem v Číně 1 + 2). Je to silně autobiografická zpověď novináře, který tam sedm let působil na plný úvazek. Ale já jsem prožil spoustu věcí i v USA, kde jsem měl zajímavé osmileté období. Začal jsem proto pracovat na projektu, kterému říkám Americké roky a myslím, že to budou také dva díly,“ popisuje autor a bývalý novinář.
„Čím dál víc také koketuji s dalším projektem, kterému říkám Ostravské roky, protože vyrůstat v komunistické Ostravě v 70. a 80. letech byl také celkem zážitek. Celé je to vlastně moje autobiografie psaná pozpátku,“ uzavírá Tomáš Etzler.
Související
-
Tomáš Etzler: Odposlouchávání, zpomalování internetu, 23 zatčení. Takhle vypadá zastrašování v Číně
Roky působil jako televizní reportér v Číně. Vydržel tam i permanentní obtěžování úřadů. „Zahraniční novináře tam nemají rádi,“ vysvětluje v Blízkých setkáních.
-
Děti z čínského sirotčince jsou pro mě důkazem zrůdnosti komunistické ideologie, tvrdí novinář
Jeho dokument Nebe právě vstupuje do českých kin. „Díky němu se do Číny jen tak nepodívám,“ přiznává novinář Tomáš Etzler v Blízkých setkáních.
-
Příběh Severky byl tak silný, že jsem ho chtěla zpracovat, vysvětluje spisovatelka Nina Špitálníková
Je známou koreanistkou a spisovatelkou. „Necítím se koreanistka, protože jsou mnohem lepší než já, a ani jako spisovatelka. Literátem se musíš stát, musíš se vypsat,“ říká.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.