Děti z čínského sirotčince jsou pro mě důkazem zrůdnosti komunistické ideologie, tvrdí novinář

15. červen 2021

Jeho dokument Nebe právě vstupuje do českých kin. „Díky němu se do Číny jen tak nepodívám,“ přiznává novinář Tomáš Etzler na Dvojce. Všechny díly Blízkých setkání najdete na webu Dvojky nebo v mobilní aplikaci mujRozhlas

Dokument má název Nebe podle příjmení všech dětí, které skončí v sirotčinci. „Láskyplné prostředí, které tu řádové sestry vytvořily, jsem v Číně nikde jinde nepoznal. Ty jeptišky jsou stejného etnika jako zbytek Číny, ale mají jiné hodnoty. Děti tady jsou pro mě důkazem, jaké škody páchá na těch z běžných rodin komunistická ideologie,“ prohlašuje Tomáš Etzler.

Novináři jako ohrožený druh

I do titulku dokumentu dal čínským kolegům, kteří s ním pracovali, jednotné příjmení Nebe. „V Číně jsou novináři velmi ohrožený druh. Současný prezident je diktátor, který je tvrdě trestá.“ Aby čínští novináři šli do vězení, by si nepřál. „Ani já sám bych nebyl v Číně v bezpečí, vláda o mém dokumentu určitě ví,“ dodává novinář. 

Umí si uvařit čínské jídlo? Vidí svůj odchod do Číny na sedm let jako chybu? Kdy vyjde kniha?

autoři: Tereza Kostková , mis

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...