Děti z čínského sirotčince jsou pro mě důkazem zrůdnosti komunistické ideologie, tvrdí novinář
Jeho dokument Nebe právě vstupuje do českých kin. „Díky němu se do Číny jen tak nepodívám,“ přiznává novinář Tomáš Etzler na Dvojce. Všechny díly Blízkých setkání najdete na webu Dvojky nebo v mobilní aplikaci mujRozhlas.
Dokument má název Nebe podle příjmení všech dětí, které skončí v sirotčinci. „Láskyplné prostředí, které tu řádové sestry vytvořily, jsem v Číně nikde jinde nepoznal. Ty jeptišky jsou stejného etnika jako zbytek Číny, ale mají jiné hodnoty. Děti tady jsou pro mě důkazem, jaké škody páchá na těch z běžných rodin komunistická ideologie,“ prohlašuje Tomáš Etzler.
Novináři jako ohrožený druh
I do titulku dokumentu dal čínským kolegům, kteří s ním pracovali, jednotné příjmení Nebe. „V Číně jsou novináři velmi ohrožený druh. Současný prezident je diktátor, který je tvrdě trestá.“ Aby čínští novináři šli do vězení, by si nepřál. „Ani já sám bych nebyl v Číně v bezpečí, vláda o mém dokumentu určitě ví,“ dodává novinář.
Umí si uvařit čínské jídlo? Vidí svůj odchod do Číny na sedm let jako chybu? Kdy vyjde kniha?
Související
-
Tomáš Etzler: Odposlouchávání, zpomalování internetu, 23 zatčení. Takhle vypadá zastrašování v Číně
Roky působil jako televizní reportér v Číně. Vydržel tam i permanentní obtěžování úřadů. „Zahraniční novináře tam nemají rádi,“ vysvětluje v Blízkých setkáních.
-
Světlana Witowská: Novinařina je nejsvobodnější povolání, které znám
Na začátku roku si udělala velké jméno při moderování debaty před druhým kolem prezidentských voleb. Dnes už uvádí hlavní zpravodajskou relaci České televize a je t...
-
Ochota vzdát se své osobní svobody je dnes považována za ctnost, myslí si publicista Jefim Fištejn
Dlouhá léta pracoval v Rádiu Svobodná Evropa. Je dnes Evropa skutečně svobodná? „Je stále ještě svobodná, ale čím dál méně,“ soudí novinář v Blízkých setkáních.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.