Roztoči můžou být taky krásní a dobří. K životu je potřebujeme, upozorňuje přírodovědec Ladislav Miko
Ve svém oboru je velmi spokojený. „Definice přírodovědy je široká a každý si tam může najít to svoje. To je na tom to úžasné. Příroda je velmi rozmanitá,“ uvádí. Čím vším se zabývá přírodověda? Co je v současnosti nejpalčivějším problémem planety? Je půda živým organizmem? Co způsobilo intenzivní zemědělství a umělá hnojiva? Nastal čas začít pečovat o půdu?
Zpočátku ho zajímali motýli a brouci. „Skončil jsem u toho, nad čím se většina lidí trochu oklepe. Když řeknu, že se zabývám roztoči, tak první reakce bývá: Fuj! To je asi to, co mám v peřinách a já to tam nechci.“
„Moje celoživotní mise je vysvětlovat lidem, že můžou být taky krásní a dobří a že je vlastně k životu potřebujeme. A není to jednoduchá mise, ale je to tak. Strašně málo o nich víme,“ dodává půdní biolog.
K roztočům a půdní biologii se prý dostal omylem. „Strašně jsem chtěl studovat brouky a měl jsem velkou sbírku. Na vysněný obor jsem se ale nedostal.“ V Akademii věd v Košicích, kam pak odjel pracovat, mu dali na vybranou. „Měl jsem si vybrat žížaly, larvy much, nebo roztoče. Řekl jsem si, že z toho všeho jen roztoči mají nožičky a podobají se broukům. Tak jsem se stal specialistou na roztoče,“ ohlíží se Ladislav Miko v Blízkých setkáních.
Související
-
Biolog Storch: Pokud se tropická vedra stanou normou, ani zeleň nám nepomůže
„Africká vedra snáším dobře. Vedro ve městech je ale hrozné,“ reaguje na tropické teploty v Česku biolog David Storch. Jsou vysoké letní teploty už normou?
-
Host: Ladislav Miko, půdní biolog
Co se skrývá v neviditelném světě pod našima nohama? Jak natáčet tvory menší než zrnko písku? Moderuje Jan Svatoš.
-
Expedice za udržitelným životem
Expedice do světa nápadů, které dokáží náš život udělat lepším, a hlavně ekologičtějším. Letos se zapojil i Český rozhlas projektem "Udrž to! aneb Sedm dní pro planetu".
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.