Jak to udělat, abychom si dál neničili planetu? Expedice za udržitelným životem
Expedice do světa nápadů a projektů, které dokáží náš život udělat lepším, hezčím a hlavně ekologičtějším. Ve více než 20ti evropských zemích se koná Týden pro udržitelný rozvoj, do něhož se naše republika zapojuje od roku 2015 a chce tak dokázat, že ani nám není lhostejná naše budoucnost a naše životní prostředí. A letos poprvé se zapojil i Český rozhlas speciálním projektem "Udrž to! aneb Sedm dní pro planetu".
Všechny čekají velké výzvy kvůli následkům globální změny klimatu - sami už zažíváme extrémní výkyvy počasí v podobě sucha a veder a následných prudkých ochlazení a přívalových dešťů a pokud chceme kvalitně a příjemně žít, musíme se připravit a přizpůsobit. A někteří z nás už přišli s velmi zajímavými řešeními a koncepty, které nám mohou usnadnit život a posloužit jako cenná inspirace. A za některými z těchto zajímavých řešení se vypravíme v Expedici do Brna, Plzně, Ořechova a Prahy.
Související
-
Chceme lidem umět lépe vysvětlovat klimatické změny, říká zpravodaj Jan Kaliba
Dělal sportovní novinařinu, pak zpravodaje v USA a nakonec zakotvil u klimatu. „Pozice klimatického zpravodaje je u nás trochu nová, ale celosvětově ne,“ přibližuje.
-
Elektromobily planetě nepomůžou. Největší problém je v energetice, tvrdí klimatolog Radim Tolasz
Změny klimatu jsou evidentní. „Planeta jim podléhá už od svého vzniku. Ty současné ale vyvolává člověk a v tom je to jiné,“ konstatuje klimatolog.
-
Nejíst maso kvůli klimatu je nesmysl, myslí si rektor České zemědělské univerzity Petr Sklenička
„Myšlenka Green dealu je dobrá. Ale další akce jsou trošku zbrklé. Do značné míry tu dominuje sociální inženýrství,“ vysvětluje Petr Sklenička v Blízkých setkáních.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.