Světlana Witowská: Novinařina je nejsvobodnější povolání, které znám
Na začátku roku si udělala velké jméno při moderování debaty před druhým kolem prezidentských voleb. Dnes už uvádí hlavní zpravodajskou relaci České televize a je tak jednou z tváří veřejnoprávního zpravodajství. Přitom ale studovala právnickou fakultu. Jak se nakonec dostala k médiím?
„Chtěla jsem být soudkyně, případně státní zástupkyně nebo policistka. Podle toho jsem si vybírala i předměty. V pátém ročníku jsem ale jako elévka v Mladé frontě proseděla strašně moc hodin na soudech a zjistila jsem, jak je soudce svázaný zákony a musí pročíst tisíce stran, udělat si obrázek a rozhodnout. Dostala jsem trochu strach, že bych ve svých 25 rozhodovala někomu o životě,“ říká o svých začátcích moderátorka Světlana Witowská.
Své první novinářské kroky před odchodem do České televize poté sbírala v Mladé frontě Dnes a v České tiskové kanceláři. I tehdy se ale věnovala pokrývání soudních kauz. „Pochopila jsem ale také, že novinařina je opravdu svobodná. Člověk tam má jen své vlastní morální mantinely a nic jiného ho nesvazuje."
Jaký je rozdíl mezi zpravodajstvím veřejnoprávní a komerční televize? Jaký je na novináře tlak? Váží si Česká televize svých zaměstnanců? Poslechněte si ze záznamu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.