Jan Pirk: Nevím, proč se seniorům nakazuje, aby zůstali doma a nejezdili na chaty
Sám prošel koronavirovou nákazou. „Infikoval jsem se v Rakousku. V hotelu to dostali všichni,“ popsal situaci v Blízkých setkáních kardiochirurg, který se nezalekl.
„Tvrdil jsem, že je to nová chřipka a že u většiny lidí proběhne jako chřipka. Je tady zkrátka nový virus, se kterým se musíme naučit žít,“ objasnil Jan Pirk v Blízkých setkáních. A dodal, že zatímco u něj trvá chřipka obvykle tři až čtyři dny, u koronaviru to bylo deset.
„Nevím, na čem to záleží, ale u syna to mělo těžší průběh. I když je mladší a fyzicky je na tom velmi dobře.“ Karanténu trávil na chalupě. „Nevím, proč se seniorům nakazuje, aby zůstali doma a nejezdili na chalupy. V přírodě je to přece zdravější než v bytě.“
Senioři nejsou riziková skupina
Uznávaný lékař taky v rozhovoru s Terezou Kostkovou otevřeně nesouhlasil s názorem, že senioři patří do rizikové skupiny. „Ukazuje se, že rizikoví jsou obézní pacienti, kuřáci, diabetici, lidé s plicními onemocněními a se sníženou imunitou.“
Podle Pirka je důležité rozlišovat věk kalendářní a biologický. „Padesátník může být biologicky osmdesátník.“ Další faktor je stres. „Nezvládnutý stres může prý až za 80 % tělesných nemocí. Proto lidi před operací uklidňujeme. Takový pacient lépe stůně.“
V kolika letech přestal kouřit? Bál se po delší pauze způsobené nemocí a karanténou zpět na operační sál? Co soudí o to, že některé obchody jsou otevřené a jiné, třeba s cigaretami, otevřené?
Související
-
Heslo Jana Pirka: U mě je VIP pacient každý, koho mám na operačním stole
Co srdce právě teď dělá? Maká? To byla první otázka, kterou Aleš Cibulka položil svému hostu v Blízkých setkáních, kardiochirurgovi Janu Pirkovi.
-
Nikdy nezapomenu na svou první transplantaci. Pohled na prázdný hrudník byl zvláštní, říká Jan Pirk
Jak málo stačilo k tomu, aby dnešní přednosta Kardiocentra IKEMu byl námořníkem? Velmi málo. Stačilo, aby nepotkal svého kamaráda, který námořnickou školu už studov...
-
Profesor Pafko mě na klinice nechtěl, vzpomíná náš přední transplantolog Robert Lischke
Svou první transplantaci plic si pamatuje minutu po minutě, a přestože se odehrála už před 20 lety, před každou další operací pociťuje Robert Lischke strach.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...