Jan Pirk: Nevím, proč se seniorům nakazuje, aby zůstali doma a nejezdili na chaty
Sám prošel koronavirovou nákazou. „Infikoval jsem se v Rakousku. V hotelu to dostali všichni,“ popsal situaci v Blízkých setkáních kardiochirurg, který se nezalekl.
„Tvrdil jsem, že je to nová chřipka a že u většiny lidí proběhne jako chřipka. Je tady zkrátka nový virus, se kterým se musíme naučit žít,“ objasnil Jan Pirk v Blízkých setkáních. A dodal, že zatímco u něj trvá chřipka obvykle tři až čtyři dny, u koronaviru to bylo deset.
„Nevím, na čem to záleží, ale u syna to mělo těžší průběh. I když je mladší a fyzicky je na tom velmi dobře.“ Karanténu trávil na chalupě. „Nevím, proč se seniorům nakazuje, aby zůstali doma a nejezdili na chalupy. V přírodě je to přece zdravější než v bytě.“
Senioři nejsou riziková skupina
Uznávaný lékař taky v rozhovoru s Terezou Kostkovou otevřeně nesouhlasil s názorem, že senioři patří do rizikové skupiny. „Ukazuje se, že rizikoví jsou obézní pacienti, kuřáci, diabetici, lidé s plicními onemocněními a se sníženou imunitou.“
Podle Pirka je důležité rozlišovat věk kalendářní a biologický. „Padesátník může být biologicky osmdesátník.“ Další faktor je stres. „Nezvládnutý stres může prý až za 80 % tělesných nemocí. Proto lidi před operací uklidňujeme. Takový pacient lépe stůně.“
V kolika letech přestal kouřit? Bál se po delší pauze způsobené nemocí a karanténou zpět na operační sál? Co soudí o to, že některé obchody jsou otevřené a jiné, třeba s cigaretami, otevřené?
Související
-
Heslo Jana Pirka: U mě je VIP pacient každý, koho mám na operačním stole
Co srdce právě teď dělá? Maká? To byla první otázka, kterou Aleš Cibulka položil svému hostu v Blízkých setkáních, kardiochirurgovi Janu Pirkovi.
-
Nikdy nezapomenu na svou první transplantaci. Pohled na prázdný hrudník byl zvláštní, říká Jan Pirk
Jak málo stačilo k tomu, aby dnešní přednosta Kardiocentra IKEMu byl námořníkem? Velmi málo. Stačilo, aby nepotkal svého kamaráda, který námořnickou školu už studov...
-
Profesor Pafko mě na klinice nechtěl, vzpomíná náš přední transplantolog Robert Lischke
Svou první transplantaci plic si pamatuje minutu po minutě, a přestože se odehrála už před 20 lety, před každou další operací pociťuje Robert Lischke strach.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.