Heslo Jana Pirka: U mě je VIP pacient každý, koho mám na operačním stole

1. srpen 2019

Co srdce právě teď dělá? Maká? To byla první otázka, kterou Aleš Cibulka položil svému hostu v Blízkých setkáních, kardiochirurgovi Janu Pirkovi.

„Sedíme, takže přiměřeně maká,“ směje se Jan Pirk. „Je to hlavně motor a čerpadlo. My chirurgové opravujeme srdce tam, kde je. Vyndává se jen při transplantaci. Pamatuju si dodnes, když jsem transplantoval poprvé a vyndal srdce,“ vzpomíná.

Mezi pacienty, kterým transplantoval srdce, je i významný slovenský režisér Juraj Jakubisko, kterému v hrudníku bije nové srdce. Jak prozradil, od české ženy. V přímém telefonickém rozhovoru pak filmař vzpomínal: „Lidé se tehdy Jana Pirka ptali, jestli nejsem VIP, protože to bylo v dost pozdním věku. A tehdy pan profesor pronesl krásnou větu, že u něj je VIP pacient každý, koho má na operačním stole,“ připomněl Juraj Jakubisko.    

Jaká je nejčastější srdeční operace u nás? Jak se vyvarovat infarktu? Jdou synové v jeho stopách? Hraje mariáš? Je to hazard nebo umění? Nosí pořád motýlka?

autoři: Aleš Cibulka , eh

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová