Heslo Jana Pirka: U mě je VIP pacient každý, koho mám na operačním stole

1. srpen 2019

Co srdce právě teď dělá? Maká? To byla první otázka, kterou Aleš Cibulka položil svému hostu v Blízkých setkáních, kardiochirurgovi Janu Pirkovi.

„Sedíme, takže přiměřeně maká,“ směje se Jan Pirk. „Je to hlavně motor a čerpadlo. My chirurgové opravujeme srdce tam, kde je. Vyndává se jen při transplantaci. Pamatuju si dodnes, když jsem transplantoval poprvé a vyndal srdce,“ vzpomíná.

Mezi pacienty, kterým transplantoval srdce, je i významný slovenský režisér Juraj Jakubisko, kterému v hrudníku bije nové srdce. Jak prozradil, od české ženy. V přímém telefonickém rozhovoru pak filmař vzpomínal: „Lidé se tehdy Jana Pirka ptali, jestli nejsem VIP, protože to bylo v dost pozdním věku. A tehdy pan profesor pronesl krásnou větu, že u něj je VIP pacient každý, koho má na operačním stole,“ připomněl Juraj Jakubisko.    

Jaká je nejčastější srdeční operace u nás? Jak se vyvarovat infarktu? Jdou synové v jeho stopách? Hraje mariáš? Je to hazard nebo umění? Nosí pořád motýlka?

autoři: Aleš Cibulka , eh

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.