Profesor Pafko mě na klinice nechtěl, vzpomíná náš přední transplantolog Robert Lischke

17. srpen 2019

Svou první transplantaci plic si pamatuje minutu po minutě, a přestože se odehrála už před 20 lety, před každou další operací pociťuje chirurg a transplantolog Robert Lischke strach. Strach, který mu pomáhá k maximální koncentraci.

„Pacienti často přicházejí ve velmi zuboženém stavu a po transplantaci úplně rozkvetou. To je pro nás lékaře velké zadostiučinění,“ říká přednosta hrudní chirurgie v pražské motolské nemocnici.

Těžký život začátečníka

Začátky mladého chirurga Lischkeho ovšem nebyly lehké. Jeho tehdejší šéf a vzor profesor Pavel Pafko ho původně na klinice v Motole nechtěl. Měl dojem, že by měl začít v malé nemocnici.

„Já sám jsem dnes v jeho pozici a naopak si myslím, že by mladí lékaři měli začínat na dobré klinice, kde se mohou učit od těch nejlepších a pak třeba odejít do té oblastní nemocnice,“ líčí svůj názor Robert Lischke.

Zázraky se dějí

Na otázku, zda jako chirurg věří na zázraky, má Robert Lischke překvapivě kladnou odpověď: „Zázraky se dějí. Jsme toho někdy svědky, když má něco podle všech zákonitostí dopadnout špatně a ono to přesto dopadne dobře.“

Robert Lischke
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.