Profesor Pafko mě na klinice nechtěl, vzpomíná náš přední transplantolog Robert Lischke
Svou první transplantaci plic si pamatuje minutu po minutě, a přestože se odehrála už před 20 lety, před každou další operací pociťuje chirurg a transplantolog Robert Lischke strach. Strach, který mu pomáhá k maximální koncentraci.
„Pacienti často přicházejí ve velmi zuboženém stavu a po transplantaci úplně rozkvetou. To je pro nás lékaře velké zadostiučinění,“ říká přednosta hrudní chirurgie v pražské motolské nemocnici.
Těžký život začátečníka
Začátky mladého chirurga Lischkeho ovšem nebyly lehké. Jeho tehdejší šéf a vzor profesor Pavel Pafko ho původně na klinice v Motole nechtěl. Měl dojem, že by měl začít v malé nemocnici.
„Já sám jsem dnes v jeho pozici a naopak si myslím, že by mladí lékaři měli začínat na dobré klinice, kde se mohou učit od těch nejlepších a pak třeba odejít do té oblastní nemocnice,“ líčí svůj názor Robert Lischke.
Zázraky se dějí
Na otázku, zda jako chirurg věří na zázraky, má Robert Lischke překvapivě kladnou odpověď: „Zázraky se dějí. Jsme toho někdy svědky, když má něco podle všech zákonitostí dopadnout špatně a ono to přesto dopadne dobře.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.