Jan Masaryk. V jeho nitru se střídaly dvě protikladné bytosti

Jan Masaryk, mladší syn prvního prezidenta Československé republiky TGM a jeho manželky Charlotte se narodil ve vile „Osvěta“. Ale v jeho osudu bylo víc tmy než světla. Byla jeho smrt vražda nebo sebevražda? Spory se vedou dodnes.

Živil se ledasčím – jako dělník ve slévárně, barový hráč na piano, vyslanec nebo ministr zahraničí. Zažil triumfy i pokoření.

Někdy charakterní politik, jindy slaboch

V jeho rozporném nitru se střídaly dvě protikladné bytosti: někdy čestný charakterní politik, jindy zase slaboch, oddávající se nočnímu životu, bujarému sexu, alkoholu a drogám.

Rád bavil společnost a dobýval srdce žen, přestože po celý život trpěl depresemi a přílišnými nároky, které nedokázal naplnit. Před svou smrtí jedl jablko, kouřil cigarety a četl Švejka. Dodnes se však vedou spory o to, zda to byla vražda nebo sebevražda. Obyčejní lidé ho měli rádi a říkali mu „Honza“.

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 12. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

autoři: Jan Kovařík , Monika Valentová , Petr Stančík
Spustit audio

Související