Jan Masaryk. V jeho nitru se střídaly dvě protikladné bytosti
Jan Masaryk, mladší syn prvního prezidenta Československé republiky TGM a jeho manželky Charlotte se narodil ve vile „Osvěta“. Ale v jeho osudu bylo víc tmy než světla. Byla jeho smrt vražda, nebo sebevražda? Živil se ledasčím – jako dělník ve slévárně, barový hráč na piano, vyslanec nebo ministr zahraničí. Zažil triumfy i pokoření. V jeho nitru se střídaly dvě protikladné bytosti: někdy čestný charakterní politik, jindy zase slaboch, oddávající se nočnímu životu.
Rád bavil společnost a dobýval srdce žen, přestože po celý život trpěl depresemi a přílišnými nároky, které nedokázal naplnit. Před svou smrtí jedl jablko, kouřil cigarety a četl Švejka. Dodnes se však vedou spory o to, zda to byla vražda nebo sebevražda. Obyčejní lidé ho měli rádi a říkali mu „Honza“.
Další Příběhy z kalendáře poslouchejte online na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas.
Související
-
Pravda o smrti Jana Masaryka. „Dospěl jsem k jednoznačnému...
Jan Masaryk se narodil přesně před 131 lety. Nad jeho smrtí 10. března 1948 ale dlouho visely otazníky. Pád z okna koupelny byl vyšetřován celkem čtyřikrát a případ...
-
Pavel Kosatík: O Únoru 1948 i smrti Jana Masaryka by nám...
Prapočátky Vítězného února jsou hluboce v první republice. Demokratičtí politici dělali ústupky řadu let. Klíčovou roli ale mělo i Rusko. Válka pokračovala i po pod...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou
Ondřej Kepka, režisér a moderátor


Tajný deník čínské císařovny
Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.