Jan Kubáček: Vláda se střílí do vlastní nohy. Těžit z toho budou černé ovce

24. srpen 2020

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch v minulém týdnu několikrát měnil pravidla pro nošení roušek. To vyvolalo velkou nevoli napříč politickým spektrem. Proč takový chaos?

Čtěte také

Šéf resortu zdravotnictví otočil po kritice premiéra Andreje Babiše, kterému některé kroky přišly příliš chaotické. Jeho kritice nečelí poprvé. O čem vlastně svědčí reakce premiéra?

„Svědčí to v první řadě o tom, že je pro něj mnohem důležitější veřejné mínění než mínění jeho kolegů,“ říká v pořadu Jak to vidí... politolog Jan Kubáček.

„Současní ministři bohužel nemají takové postavení, jako tomu bylo v jiných vládách, kde se premiér o své ministry opíral a považoval je za autority. Tady se ukazuje, že ministři jsou fakticky podřízení. Klíčovou strategickou roli rozhodování, odpovědnost a taktiku drží v rukou pouze Andrej Babiš.“

Co na to veřejnost?

Samo pozměnění pravidel pro nošení roušek je podle Jana Kubáčka racionální a ku prospěchu věci. „To ostatní je ale naprostý chaos a nepřispívá to ani v nejmenším k tomu, aby veřejnost přistupovala k problému zodpovědně a s důvěrou.“

Čtěte také

Nejsmutnější na celé věci ale není to, že se členové vlády odstřelují navzájem. Bohužel se to děje i mezi odborníky. Epidemiologové, kteří jsou v jednom týmu, nedokážou být jednotní. To je naprosto neskutečné.“

Na co tolik týmů?

Na začátku epidemie se vláda obklopila několika poradními týmy. Podle Kubáčka prý aby ukázala, že je schopna přizvat k jednacímu stolu co nejvíce odborníků. A chtěla řešení problému rozdělit. Pro rychlou operativu je ale třeba mít jedno centrální jasně vedené řízení, jinak dochází ke zmatkům.“

I komunikace je stále problém. Přestože se česká společnost chovala vzorově, vláda se nepoučila. Místo aby přistupovala k situaci klidněji a strategičtěji a zavedená opatření držela a vysvětlovala, střílí se do vlastní nohy na svých vlastních tiskovkách.“

„Pokud ke každé další podobné problematice bude vláda přistupovat stejným způsobem, budou politici oběťmi z omylu. A hřešit na to budou černé ovce. Budou se odvolávat na chaotičnost a nařízení budou dodržovat ledabyle nebo vůbec. A to je velmi nebezpečné. Opatření fungují jen tehdy, pokud jednáme jako jeden tým a věříme si.“

Další témata rozhovoru: kauza trafik pro poslance; představitel ruské opozice Alexej Navalný v Berlíně; vývoj situace v Bělorusku; volby v Americe jako test odolnosti demokracie a autority Spojených států. 

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.