Jan Kubáček: Skartování tajných dokumentů Hradem? Optikou devadesátek mě to nepřekvapuje

7. únor 2022

Kauzu skartace tajných dokumentů k výbuchu ve Vrběticích označil prezident Miloš Zeman za „bouři ve sklenici vody“. Politolog Jan Kubáček oponuje, že jde o vážnou kauzu, u které se ukazuje, že se stále chováme jako „banánová republika“. A že mezi BIS a prezidentem zuří studená válka všemi možnými prostředky.

Kancelář prezidenta republiky potvrdila, že skartovala tajný dokument Bezpečnostní informační služby (BIS) o zapojení ruských tajných služeb do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích. Kriminalisté tak nemohou prozkoumat, kdo a jak s dokumentem manipuloval.

Kancelář se brání tím, že BIS materiál dodala v hrubém nepořádku. Proti tomu se BIS ohradila, že jen opravila drobný administrativní nedostatek a že dokument Hrad převzal proti podpisu bez výhrad. Miloš Zeman kauzu označil za „bouři ve sklenici vody“.

Nejde o bouři ve sklenici vody

„Je to vážná kauza,“ nesouhlasí v pořadu Jak to vidí… politolog Jan Kubáček. „Prezident republiky je hlavou ozbrojených sil ČR a významně promlouvá i do bezpečnostní politiky našeho státu,“ připomíná. „Ta kauza má obrovský, nejen symbolický, ale i prozaický přesah.“

Čtěte také

„Problém je, jak je už ta situace mezi BIS a Milošem Zeman zpolitizovaná“ hodnotí host Zity Senkové na Dvojce. „Spor mezi BIS a Milošem Zemanem trvá déle než pět let. Je to studená válka všemi možnými prostředky.“

Kontrola ministerstva vnitra

„I když se snažím o tyto věci zajímat, nedokážu opravdu říct, na čí straně je pravda. A jsem sám zvědav na kontrolu ministerstva vnitra. I tak mám pocit, že to prostě stejně zůstane s určitou pachutí velkého politika.“

„My fakt neumíme v těch strategických věcech srazit podpatky a říct si: Teď jde o víc! Teď to není o Petru či Pavlovi, ale je to opravdu o nějakém státně-národním zájmu a je to o nějaké reputaci. Protože ve výsledku nám to zase dělá ostudu za hranicemi.“

Je možné dokumenty BIS jen tak zničit?

Pokud by se o zprávu nezačala zajímat policie, tak o jejím zničení by se podle předsedy bezpečnostního výboru sněmovny Pavla Žáčka nikdo vůbec nemusel dozvědět. „Těžko říct,“ soudí Kubáček.

„Pravda je, že tady máme něco jako skartovacích řád, že někde ten zápis o skartování může být. Já vám to řeknu takto: Optikou 90. let, ale i potom okolo milénia, kdy tady byli mnozí schopní nechat strategické dokumenty v taškách v autech, mě to příliš nepřekvapuje.“

Nejsme banánová republika?

„Přesně to dokumentuje to, co mě nejvíce štvalo okolo Vrbětic. Přišlo se s velmi zásadním prohlášením a místo, abychom získávali spojence, přesvědčili, že nejsme banánová republika, se naši vrcholní politici okopávali a každý si událost vysvětloval úplně jinak.“

„Takže jsme se shodili před soupeřem i před spojenci. A toto je bohužel zase jemný odvar téhož. Naštěstí ne tak fatální. Ale zase je z toho taková hloupá pachuť,“ uzavírá politolog Jan Kubáček na Dvojce.

Další témata rozhovoru: obstrukce ve sněmovně; rozvolnění koronavirových pravidel; pandemický zákon; skartování tajného dokumentu Kanceláří prezidenta republiky; situace na Ukrajině a zahraniční politika ČR.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.