Jan Jirák: Protesty jsou výrazem frustrace z celkového politického klimatu. Jedna ministryně nezávislost justice neohrozí
Proti jmenování nové ministryně spravedlnosti Marie Benešové včera protestovaly ve městech po celém Česku tisíce lidí. Ohrožuje její jmenování nezávislost české justice, jak se protestující obávají?
„Trochu mi to připomíná dnes už legendární vánoční krizi kolem České televize, která najednou pod hlavičkou boje za nezávislost médií veřejné služby přivedla do ulic desetitisíce lidí,“ říká v pořadu Jak to vidí mediální teoretik Jan Jirák.
Poslední kapka
„Není to jenom nechuť k nominaci jedné konkrétní ministryně, ale výraz celkové nespokojenosti a frustrace z politickému klimatu, ve kterém žijeme. Přichází chvíle, kdy se i věc, která by za jiných okolností k takovému vzepjetí veřejné aktivity nevedla, stane tím hybatelem, protože určitá hladina nespokojenosti v lidech přeroste. A pak je to už jen ta pověstná poslední kapka, která je dostane do ulic,“ vysvětluje.
Pojistky v justici jsou dostatečné
Osobně ale Jan Jirák nemá pocit, že by v současné situaci mohlo mít jmenování jedné ministryně tak neblahý vliv na celkovou nezávislost soudů: „Přes všechny kritické výhrady k chodu české justice, jí nechybí vysoká míra nezávislosti. Jsem ochoten věřit řadě nešťastných praktik, o kterých člověk čte a slýchává, ale rozhodně nemám pocit, že by hrozila nějaká závislost systému, kterou by mohl způsobit jeden konkrétní člověk, nota bene ještě v roli ministra, byť spravedlnosti.“
Další témata rozhovoru: Co brexit naučil Čechy o členství v Evropské unii? Jak pokročila digitální manipulace na sociálních sítích a lze se proti ní bránit? A jaký je smysl soutěží typu World Press Photo?
Související
-
Josef Baxa: Ministři spravedlnosti se střídají jako svatí na orloji
Českou justici povede už čtvrtý ministr spravedlnosti během jednoho roku. Proč rezignoval dosavadní šéf resortu Jan Kněžínek a co lze očekávat od nové ministryně?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.