Jan Jirák: Média se během pohřbu Karla Gotta stala trochu spoluorganizátorem kolektivní tryzny
O smrti informovala média nejen u nás, ale i v řadě dalších zemí, kde měl zpěvák své posluchače. Jak se s jeho odchodem vyrovnala česká média?
Média prezentovala odchod Karla Gotta jako významnou kulturní, lidskou a společenskou ztrátu. A zdůrazňovala hlavně pozitivní stránky jeho působení, hodnotí v pořadu Jak to vidí mediální teoretik Jan Jirák.
Na fenoménu Gott je podle něj specifická vícegeneračnost. Většina lidí s ním taky prožila život od dětství do pokročilého věku. „V tomto smyslu je součástí naší kolektivní paměti. A to média zvládla: nesnažila se ho hodnotit tak, aby z ní byl vyčleněn. Naopak.“
Čtěte také
Mediální tryzna
Na druhou stranu ale podle Jiráka nepřiměřeně vsadila na emocionální způsob referování o posledním rozloučení se zpěvákem. „Myslím tím akcent na masovost prožívání toho zármutku. Až do úrovně přímého přenosu z Žofína,“ vysvětluje.
„Nešlo o to o něm nemluvit. Ale o to, jak se zdůrazňovala sounáležitost prožitku a jeho masovost – spousty svíček, dlouhá fronta… Tam už média přestávala být referujícími a byla trochu spoluorganizátory té tryzny. A to bylo místy přehnané.“
Média spoluurčují kolektivní vědomí
„Mediální obsah je nějak vytvářen tím, co diváci/posluchači/čtenáři chtějí. Ale na druhou stranu tyhle pocity, touhy a potřeby mohou média určitým způsobem moderovat. Například je zesílit.“ Jak se to podle Jiráka stalo právě v případě úmrtí Gotta.
„Je otázka, jestli by bez tak masivního důrazu na kolektivitu prožitku tolik lidí skutečně považovalo za nutné jít si stoupnout do té fronty. Tím neříkám, že tam neměli chodit,“ dodává profesor Univerzity Karlovy.
Další témata rozhovoru: oslava gólu jako projev politických postojů; sport a politika; žurnalistická zodpovědnost; nový klip skupiny Elán o útoku na bulvární novináře; obří plyšáci zmizí z centra Prahy; partnerská smlouva Prahy s Čínou.
Související
-
Ivan Hoffman: Pohřeb se státními poctami si zaslouží Gott i Chramostová
Stejně jako Karel Gott bude mít pohřeb se státními poctami i herečka a disidentka Vlasta Chramostová. Máme soudit osobní minulost lidí v období normalizace?
-
Cyril Höschl: Proč lidé truchlí i nad osobami, které vůbec neznali?
Nedávná úmrtí Gotta a Chramostové otevřela otázky státního pohřbu nebo rozloučení se známými osobnostmi. Jakou úlohu v životě a duševním zdraví člověka má způsob zármutku?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.