Jaké léky si vzít s sebou na dovolenou? A jaké smíte vzít do letadla? Radí lékárník Ondřej Šimandl

12. srpen 2022

„Léky na spaní, proti depresi nebo na uvolnění dutin se do některých zemí nesmí dovážet anebo je musíte proclít,“ upozorňuje lékárník. Kde hledat informace ke konkrétním zemím? Kdy a kam potřebujete očkování? A s čím musíte počítat, když navštívíte lékárnu v cizině?

„U cestovní lékárničky záleží na tom, jestli jedete s dětmi, jestli dlouhodobě berete léky a kam cestujete. Na tuzemskou dovolenou stačí jen léky proti bolesti, teplotě, gel po štípnutí hmyzem, obvaz a dlouhodobě užívané léky,“ doporučuje lékárník Ondřej Šimandl v pořadu Dva na Dvojce.

Pokud jsme v zahraničí a některé léky zapomenete, může vás podle Šimandla návštěva tamní lékárny překvapit. „Můžeme se setkat s jiným názvem léků. Volají mi pacienti, že dostali v Tunisku jiný lék a hledají ho na internetu. Může to být lék, který se v Čechách nepoužívá. Některé léky, které jsou u nás na předpis, se jinde mohou koupit volně.“

Co smíte vzít do letadla?

Jaké léky smíte vzít do letadla? „Rozhodně léky první pomoci. Například diabetik inzulín, astmatik inhalátor a podobně. Léky na spaní, proti depresi nebo na uvolnění dutin se do některých zemí nesmí dovážet anebo je musíte proclít.“

„Je dobré mít do těchto zemí dobrozdání lékaře, že jsou léky pro konkrétního pacienta pro zvládnutí zdravotních obtíží. Pro informace bych volil ambasádu nebo ministerstvo zdravotnictví.“ Mnozí cestují do exotiky a tam je třeba očkování.

„Tady je dobré obrátit se na Centrum cestovní medicíny, kde mohou poradit, jakými léky se vybavit a které očkování zajistit. Některé je povinné. Je dobré sem zajím ideálně tři měsíce před cestou do tropických krajin,“ dodává lékárník Ondřej Šimandl.

Spustit audio

Související