„Jakákoli manipulace se záznamy se Slánským mohla znamenat jejich konec,“ popisuje archivář Miloslav Turek
Jako archiváři Českého rozhlasu mu připadl úkol zdigitalizovat a vyčistit nalezené záznamy z procesu s Rudolfem Slánským. Sám po nich v minulosti pátral. Jakých chyb se dopustili tvůrci Bohémy? Kolik hodin záznamu je v archivu s TGM nebo Klementem Gottwaldem? Vychovává si následovníka?
„Tohle se archiváři stane jednou za život,“ přiznává Miloslav Turek, který je archivářem Českého rozhlasu už víc než 30 let. „Měl jsem naději, že se to najde.“ Téměř 62 hodin záznamů prý poslouchal na přeskáčku. „Bral jsem pásy do ruky tak, jak byly uloženy v přepravkách. Jakákoli manipulace mohla znamenat, že se mi rozpadnou pod rukama.“
Třeba rozsudky tak slyšel dřív než obvinění z úst prokurátora Josefa Urválka. „Ten člověk byl podle mě fanatik. Já považuju komunistickou stranu 50. let za sektu.“ Sám si nedovede vysvětlit, proč se odsouzení odmítli odvolat. „Oni už neměli co ztratit, větší trest dostat nemohli. Pravděpodobně jim pohrozili, že když to neudělají, zlikvidují jejich rodiny.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.