Jak vybrat do postele dobrou matraci

Ranní únava, ospalost, vyčerpání, dokonce bolavá záda, to vše mnohdy signalizuje, že spíme na nevhodné matraci.

Vybrat správnou matraci pro konkrétního uživatele obvykle znamená seznámit se nabídkou několika firem, porozumět přednostem různých materiálů, které se dnes na výrobu matrací používají, a ujasnit si, na čem bychom rádi spali.

Jak vybírat?
Jednoduchá matrace z jednoho typu polyuretanové pěny je relativně levná, stabilní a pevná, ale pro každodenní použití už dávno zastarala. Moderní matrace bývají složeny z několika vrstev různých materiálů, z nichž každá má jiné vlastnosti a plní určitou úlohu v celkové skladbě.

Například:
Studená pěna (neboli HR pěna) má ve srovnání s polyuretanovou matrací větší póry, je prodyšná, elastická, pevná a má dlouhou životnost. Tato pěna může být vyrobena z přírodních surovin a je velmi vhodná pro alergiky.

Líná pěna (neboli visco pěna, pěna s pamětí, kosmická či termoaktivní pěna) při kontaktu s tělem přizpůsobuje tuhost absorbovanému teplu a zatížení, a kopíruje tak postavu ležícího. Nehrozí tím „přeležení“, neboť nenarušuje krevní oběh. Po uvolnění se pěna vrátí do původního tvaru.

Latexové matrace vynikají ortopedickými vlastnostmi a životností. Jsou obvykle tvořeny směsí přírodního a umělého latexu, aby se vylepšily jejich antialergické vlastnosti.

Pružinové matrace mají oproti dřívějším typům větší množství menších pružin ukrytých jednotlivě ve speciálních taštičkách, mají dobré ortopedické vlastnosti a jsou prodyšné. Na trhu jsou i matrace s jádrem z plastových pružin.
Důležitým prvkem v konstrukci matrací je uspořádání tzv. zón pro jednotlivé části těla.

Další informace najdete v internetovém Receptáři na webu www.iReceptar.cz